Oto największy na świecie eksporter produktów rolno-spożywczych
Wartość światowych obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi wyniosła w 2018 r. 3,1 biliona dolarów - podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Artykuły rolne i żywność przetworzona, produkowane zazwyczaj na obszarach wiejskich, odpowiadały za nieco ponad 8 proc. światowych obrotów towarowych.
"Pomijając surowce odpowiedzialne za nieco ponad 15 proc. światowego handlu, większość tego handlu stanowiły zatem wyroby przetwórstwa przemysłowego, wytwarzane na obszarach miejskich" - dodaje PIE.
Pszenica eksportowym hitem
Spośród krajów pozaunijnych najwyżej na liście eksporterów, z eksportem o wartości 145 mld dolarów, uplasowały się Stany Zjednoczone. Dalsze miejsca zajęły: Brazylia (83 mld dolarów), Chiny (78 mld dolarów), Kanada (52 mld dolarów), Tajlandia (36 mld dolarów) oraz Indie (35 mld dolarów).
Polska - z eksportem o wartości 34,7 mld dolarów - należała do czołowych eksporterów żywności, zajmując 7. pozycję w UE i 13. na świecie.
W UE relatywnie wysoki udział żywności miała w eksporcie Dania (19 proc.) oraz Niderlandy (18 proc.) - kraje o intensywnym rolnictwie. W Polsce udział ten ukształtował się na poziomie 13,3 proc.
Koronawirus mocno uderzył w producentów wołowiny
W Polsce wartość eksportu żywności na jednego mieszkańca wyniosła 914 dolarów i była niższa niż w Hiszpanii, Francji i Niemczech, ale wyższa niż we Włoszech i Wielkiej Brytanii.
Podobnie jak w przypadku eksportu, UE-27 jest również największym światowym importerem produktów rolno-spożywczych. W 2018 r. kraje UE zakupiły za granicą produkty rolno-spożywcze o wartości 544,1 mld dol., co stanowiło 35 proc. światowego importu żywności. Największymi unijnymi importerami żywności były: Niemcy (109 mld dolarów), Niderlandy (68 mld dolarów) i Francja (65 mld dolarów). Polska nabyła żywność za 23,4 mld dolarów.
Producenci drobiu nie są uczciwie traktowani?
Natomiast spośród krajów pozaunijnych czołowe miejsca w gronie największych importerów zajmowały: USA (162 mld dolarów), Chiny (126 mld dolarów) i Japonia (73 mld dolarów).
W 2018 r. największą nadwyżkę w handlu żywnością zanotowały Brazylia (72 mld dolarów), Niderlandy (34 mld dolarów), Argentyna (29 mld dolarów) i Tajlandia (21 mld dolarów).
Największymi importerami netto były zaś: Japonia (66 mld dolarów), Chiny (49 mld dolarów), Wielka Brytania (35 mld dolarów) i Korea Południowa (24 mld dolarów). Polska, z nadwyżką w wysokości 11,3 mld dolarów, była 12. pod względem wielkości eksporterem netto żywności na świecie.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś