Katar, czyli bardzo obiecujący rynek dla polskiej żywności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-05-2017,7:00 Aktualizacja: 06-05-2017,9:51
A A A

Katar jest ważnym partnerem dla Polski w dziedzinie energetyki, ale mam nadzieję, że już wkrótce współpraca ta rozszerzy się na inne gałęzie gospodarki - powiedział wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin dziennikarzom w piątek podczas Katarsko-Polskiego Forum Gospodarczego.

Wicepremier podkreślił, że zwłaszcza udział polskich firm w inwestycjach infrastrukturalnych "to byłoby coś, co mogłoby pchnąć stosunki polsko-katarskie na nowe tory".

Wyjaśnił, że wizyta jest szansą dla sektora budowlanego, który może skorzystać na organizacji w Katarze piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, sektor rolny, polska-indie, beata szydło

Będziemy współpracować z Indiami w dziedzinie rolnictwa

W czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i przedstawiciel Ministerstwa Małych i Średnich Przedsiębiorstw Indii podpisali umowę o współpracy w dziedzinie rolnictwa między MR a Ministerstwem...
Gowin przypomniał też, że gazoport w Świnoujściu działa i zdecydowanie zwiększa zakres bezpieczeństwa energetycznego Polski. - W marcu podpisane zostało dodatkowe porozumienie między PGNiG a Qatargas. Wolumen gazu skroplonego pobieranego z Kataru będzie znacznie większy - wyjaśnił.

I dodał: "Na razie jest za wcześnie (żeby mówić o dodatkowym kontrakcie gazowym - PAP). Wydaje się, że porozumienie (podpisane w marcu-PAP) w tej chwili wyczerpuje potrzeby polskiej strony".

Chodzi o ponad 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. - Zwiększy to bezpieczeństwo energetyczne Polski do roku 2034 - podkreślił Gowin podczas warszawskiego forum.

Minister ekonomii i handlu Kataru Ahmed Bin Jassim Bin Mohamed al-Thani dodał, że Polska i Katar "dzielą aspiracje do stworzenia stabilnej przyszłości dla swoich obywateli"; mają duży potencjał do współpracy, ponieważ Polacy i Katarczycy dobrze się uzupełniają.

karol zarajczyk, ursus, sprzedaż ciągników, algieria

Ursus chce inwestować w Algierii

Ursus rozważa możliwość zaistnienia na algierskim rynku. Na początku polska spółka zamierza otworzyć linię montażu ciągników - powiedział podczas wywiadu dla algierskiej telewizji Karol Zarajczyk, prezes firmy. - Algieria jest dla nas...
Jak wskazał z kolei prezes Katarskiej Izby Gospodarczej Sheikh Khalifa Bin Jassim Bin Mohammed Al Thani, "Polska jest jedną z najszybciej rosnących gospodarek UE, zaś Katar najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem na świecie. (...) Spotkanie to będzie zatem dobrą okazją do nawiązania kontaktów w przyszłości".

Również zdaniem wiceministra rozwoju Pawła Chorążego nasza gospodarka może zyskać na kontaktach z Katarem.

- Katar jest bardzo ważnym eksporterem gazu do Polski. W drugą stronę kontakty handlowe mogą uzyskać nową dynamikę. To jest z jednej strony sektor budowlany - należy pamiętać o tym, że Katar realizuje szereg inwestycji związanych z organizacją w swoim kraju piłkarskich mistrzostw świata. Polskie firmy budowlane, również produkujące maszyny, mogą stać się potencjalnymi eksporterami na rynek katarski, ale to są również producenci mebli - powiedział. Wyjaśnił, że mamy już pierwszą spółkę joint-venture, która została zawiązana przez firmę meblarską Nowy Styl.

ukraina, arabia saudyjska, wołowina, drób, eksport wołowiny, handel mięsem

Chcą eksportować wołowinę do Arabii Saudyjskiej

Ukraina zamierza uruchomić eksport wołowiny do Arabii Saudyjskiej. Wkrótce do naszego wschodniego sąsiada mają zawitać arabscy inspektorzy, którzy skontrolują zakłady zainteresowane sprzedażą tego mięsa. Ukraina już teraz może wysyłać...
- To forum ma posłużyć polskim przedsiębiorcom i przedsiębiorcom katarskim z jednej strony do nawiązania kontaktów, a z drugiej - do rozpoznania przez Katarczyków, jakie możliwości oferuje rynek polski w różnych sektorach i umożliwić nawiązanie kontaktów, które poskutkują umowami i konkretnymi inwestycjami w obu krajach - podkreślił.

Dodał, że w Pałacu Prezydenckim podpisano umowy o różnym charakterze m.in. z obszaru zdrowia. - Mamy również uzgodnioną umowę z partnerem katarskim dotyczącą powołania wspólnej komisji międzyrządowej. Takie komisje mamy (...) z większością partnerów w Europie i na świecie. To jest również jeden z instrumentów, który pozwala na poziomie politycznym budować relacje, nadawać im nową dynamikę, poznawać wzajemne oczekiwania i potrzeby - wskazał Chorąży.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił z kolei uwagę, że Katar jest dużym eksporterem surowców naturalnych, ale jednocześnie sam potrzebuje wielu towarów.

żywność, eksport, promocja żywności, polska żywność na świecie, agrobiznes

Nie da się eksportować żywności z sukcesem bez znajomości rynku

Aby skutecznie sprzedawać żywność na rynki zagraniczne, trzeba znać specyfikę danego rynku - podkreślili we wtorek uczestnicy debaty nt. perspektyw rozwoju handlu żywnością. Dla Polski coraz ważniejsze stają się rynki pozaunijne. Według danych...
- Z Polski mamy duży eksport, jeżeli chodzi o produkty rolne, maszyny, elektronikę - sięgający kilkuset milionów euro. Na pewno możemy poszerzyć te rynki eksportowe. Z drugiej strony Katar przygotowuje się do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku i w ramach przygotowań infrastruktury pod to wydarzenie polskie firmy mogą być wykonawcami, mogą wygrywać kontrakty. Pierwsze sukcesy już się pojawiły - polska firma dostarcza siedziska na stadiony podczas tych mistrzostw - powiedział Borys. Dodał, że rozmowy między partnerami polskimi i katarskimi prowadzone są w obszarach związanych m.in. z przemysłem maszynowym, motoryzacją i produktami rolnymi.

Jak podkreślił sekretarz generalny Najwyższego Komitetu Dostaw i Dziedzictwa Hassan Al Thawadi, odpowiedzialny m.in. za organizację piłkarskich Mistrzostw Świata 2022, w zeszłym miesiącu otwarto w Katarze fabrykę produkującą siedziska, pierwszą tego typu w regionie, która korzysta z polskiej technologii.

- Poza tym, że będzie ona dostarczać siedziska dla trzech stadionów w Katarze, może posłużyć też za punkt wyjścia na inne rynki np. indyjski czy irański, a także GCC (rynki Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej - PAP) - podkreślił.

Algieria obiecującym rynkiem dla naszych produktów

Jest szansa, że polska żywność w jeszcze większej ilości niż jest to obecnie będzie eksportowana do Algierii. Nowe szlaki handlowe przeciera rządowa delegacja. Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który do 5 marca przebywa...
Prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki powiedział PAP, że w obliczu wyzwań, przed którymi stoi polska energetyka, KGHM musi (...) dywersyfikować swoje źródła wytwórcze. - Chętnie pozyskamy wiedzę od firm z Kataru w zakresie finansowania projektów energetycznych, w zakresie inwestycji w tego typu aktywa. KGHM jest otwarty na możliwości pozyskiwania partnerów - wskazał.

Dodał, że Katarczycy są bardzo poważnym partnerem biznesowym finansującym inwestycje.  - Firmy szukają możliwości ekspansji na rynki europejskie. Są zainteresowanie możliwościami dywersyfikacji tradycyjnych fundamentów, na których stoi katarska gospodarka czyli ropy i gazu - podkreślił.

Wartość wymiany handlowej Polski z Katarem osiągnęła w 2016 roku ponad 380 milionów dolarów. Wartość importu do Polski o ponad 200 milionów dolarów przekracza wartość eksportu naszych towarów do Kataru.

Poleć
Udostępnij