Ceny zbóż w tym sezonie będą wyższe niż w poprzednim
Według zespołu ekspertów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w tym sezonie ceny zbóż będą wyższe niż w ubiegłym. We wrześniu pszenica konsumpcyjna może kosztować 690-720 zł/t, a w grudnia - 700-745 zł/t. Średnia cena tego ziarna w grudniu ub.r. wyniosła 682 zł/t.
"Ocenia się, że przewidywany dalszy wzrost globalnego zużycia zbóż w sezonie 2018/2019, przy malejących zapasach, może wywierać presję na wzrost cen. Wzrost ten może być hamowany dostępnością ziarna, zwłaszcza na rynkach pozaunijnych. Zmiany cen na rynkach zagranicznych będą oddziaływały na poziom cen zbóż w kraju. W tej sytuacji po żniwach 2018 r. ceny zbóż w Polsce mogą być wyższe niż w analogicznym okresie sezonu 2017/2018" - napisano w raporcie KOWR.
Zbiory zbóż znacznie niższe niż przed rokiem. Mamy najnowsze dane
Sytuacja ta wywoływała presję na wzrost cen zbóż, również w Polsce. Wzrost cen w kraju był jednak ograniczany z powodu słabego popytu eksportowego ze względu na dużą konkurencję ze strony krajów położonych w basenie Morza Czarnego.
W pierwszym półroczu 2018 r. ceny skupu większości zbóż w Polsce rosły wolniej niż przed rokiem i od marca 2018 r. kształtowały się poniżej poziomu sprzed roku.
W czerwcu br. pszenica konsumpcyjna i jęczmień paszowy kosztowały w Polsce mniej w Niemczech i we Francji tj. u głównych unijnych producentów zbóż, ale wyższym niż na Słowacji będącym tradycyjnym dostawcą tego ziarna do Polski.
Nowe odmiany zbóż ozimych
GUS na początku lipca br. wstępnie oszacował, że w 2018 r. plony zbóż mogą wynieść 33,1 dt/ha i być o 17 proc. mniejsze niż w 2017 r.
Według analityków KOWR, w Polsce zapotrzebowanie na zboże w sezonie 2018/2019 prawdopodobnie będzie o 1 proc. większe niż w poprzednim roku gospodarczym i wyniesie 26,3 mln ton. Z tego 62 proc. przeznaczone będzie na paszę dla zwierząt, a tylko 18 proc. na bezpośrednie spożycie.
W ocenie ekspertów, w bieżącym sezonie (2018/2019) eksport zbóż z Polski może się obniżyć do 4,5 mln ton (łącznie z przetworami zbożowymi przeliczonymi na ziarno). W poprzednim sezonie wywieziono z Polski 4,9 mln ton ziarna. Z uwagi na konieczność uzupełnienia podaży krajowego ziarna, niezbędny będzie import, który może być większy od szacowanego na sezon 2017/2018 (2,3 mln t)i wynieść 2,4 mln ton.
Hektary ścierniska i zboża poszły z dymem. Policja szuka podpalacza
"Pomimo notowanych bardzo wysokich cen, handel ziarnem w kraju jest trudny i daleki od płynności, która na tym etapie sezonu powinna mieć jeszcze miejsce. Na rynku trwa swoiste +wyrywanie+ ziarna od sprzedających" - napisano w cotygodniowym komunikacie.
Dodano, że ponieważ ceny zbóż mają charakter rosnący, wielu rolników zmagazynowało zebrane zboża w oczekiwaniu na dalszy rozwój sytuacji.
W połowie ubiegłego tygodnia pszenica konsumpcyjna kosztowała 800-900 zł/t, a paszowa - 720-800 zł/t tj. więcej niż prognozuje zespół ekspertów KOWR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś