Turbiny wiatrowe specjalnie chronione
Łopaty turbin wiatrowych należących do PGE Energia Odnawialna będą zabezpieczone przez specjalne osłony poliuretanowe.
To rozwiązanie zminimalizuje zużycie łopat, wydłuży ich żywotność oraz przyczyni się do znacznego ograniczenia liczby napraw - informuje spółka.
Gminy zdecydują, czy wiatraki będą stawać bliżej budynków
Wiadomo, że w pierwszej kolejności osłony poliuretanowe zostaną zainstalowane na 6 turbinach znajdujących się na Farmie Wiatrowej Galicja na Podkarpaciu i 9 turbinach pracujących na Farmie Wiatrowej Karwice w województwie zachodniopomorskim.
Zadaniem nowych osłon będzie ochrona krawędzi natarcia łopat, które podczas bieżącej eksploatacji są najbardziej narażone m.in. na erozję, spowodowaną działaniem kropli deszczu, gradu oraz cząstek pyłu i piasku, znajdujących się w powietrzu. Dzięki temu rozwiązaniu ograniczone zostaną koszty związane z naprawą oraz wyłączeniem serwisowanych turbin wiatrowych.
Każda łopata zostanie zabezpieczona dziesięcioma dostosowanymi do jej kształtu sekcjami osłon o długości około jednego metra.
Jak wyjaśniają specjaliści - zastosowane rozwiązanie charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na starzenie, ścieranie i niekorzystne warunki atmosferyczne, dzięki czemu mogą pracować bez uszkodzeń przez cały okres pracy turbiny.
Śmigło wiatraka zapaliło się od uderzenia pioruna
- Osłony chroniące łopaty turbin to kolejne innowacyjne rozwiązanie, które wprowadzamy na naszych farmach wiatrowych. W tym roku zainwestowaliśmy m.in. w zakup pierwszej w Polsce platformy serwisowej umożliwiającej przeprowadzenie prac na wysokości nawet w nocy, podczas deszczu i przy niskich temperaturach. Dodatkowo kupiliśmy zdalnie sterowane łaziki, które uzupełnią pracę dronów podczas monitoringu wiatraków oraz wypożyczyliśmy ultranowoczesny minidźwig do prac serwisowych - mówi Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.
PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 683,160 MW.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś