Gminy zdecydują, czy wiatraki będą stawać bliżej budynków
Ministerstwo Rozwoju planuje określić na 500 m bezwzględną minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków, jeśli gmina dopuści zniesienie na swoim terenie tzw. zasady 10H - poinformował Przemysław Hofman, wicedyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej MR.
Podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku ekspert przedstawił założenia zmiany tzw. ustawy odległościowej z 2016 r., którą przygotowuje Ministerstwo Rozwoju.
Resort liczy nowe moce z aukcji dla OZE
Jak podkreślał, propozycja co do zasady utrzymuje 10H, czyli zakaz budowy wiatraka w odległości mniejszej niż 10-krotna jego wysokość, ale gmina, pod pewnymi warunkami może dopuścić zmniejszenie tej odległości, choć nie bardziej niż do 500 m.
Zgodnie z propozycją, turbiny wiatrowe mogłyby być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, obejmującego cały obszar 10H wokół planowanej turbiny.
Gmina, w ramach MPZP dla elektrowni wiatrowej, na podstawie wyników prognozy oddziaływania na środowisko może jednak przyjąć inną odległość elektrowni od budynku mieszkalnego, ale nie mniej niż 500 m.
500 m będzie również nową, minimalną odległością budowy budynku mieszkalnego od turbiny wiatrowej. Jak podkreślał Hofman, to wynikająca z badań naukowych, uśredniona odległość od turbiny wiatrowej, w której spełniane są obowiązujące normy hałasu.
W proponowanej regulacji ma zniknąć też warunek zakaz budowania wiatraków bliżej niż 10-krotność wysokości od niektórych form przyrody, który obowiązuje dzisiaj.
Hofman podkreślił, że propozycja zakłada wzmocnienie obowiązków informacyjnych gminy, aby mieszkańcy wiedzieli o planach budowy turbin. Wydłużone mają być czasy na opinie i wyłożenie projektu MPZP, oraz obowiązek zorganizowania dodatkowych dyskusji publicznych nad planem.
Według przedstawiciela MR, ministerstwo we wrześniu chciałoby uruchomić formalny proces uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projektowanej regulacji.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś