Propozycje zmian w sprawie biopaliw to zamach na rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Kowarzyk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2022,13:00 Aktualizacja: 09-08-2022,13:07
A A A

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL uważa, że rządowy projekt dotyczący biopaliw to zamach na rolnictwo, na producentów rzepaku i kukurydzy.

Na początku sierpnia rząd przyjął projekt zmiany ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Przewidują m.in. możliwość większego stosowania biowęglowodorów i jednocześnie obniżenie Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), czyli obowiązkowego udziału biokomponentów i biopaliw ciekłych w transporcie.

Juliusz Młodecki, Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych, biopaliwa, Adam Stępień

PKBiPB alarmuje: spadnie popyt na estry produkowane z oleju rzepakowego

Możliwość większego stosowania biowęglowodorów i jednocześnie obniżenie NCW przez opłatę zastępczą spowoduje spadek popytu na estry produkowane z oleju rzepakowego, o co najmniej 400 tys. ton - zapowiada Polska Koalicja Biopaliw i Pasz...

- To niewątpliwy skandal, że ta ustawa w ogóle przyszła komuś do głowy. To jest zamach na polskie rolnictwo, na producentów rzepaku i kukurydzy - powiedział Kosiniak-Kamysz w wywiadzie dla PAP.

Lider ludowców powiedział, że większość polskiej produkcji rzepaku i kukurydzy sprzedawana jest w celu produkcji biopaliw, a realizacja rządowej propozycji zmniejszy zapotrzebowanie na rzepak i kukurydzę, których bardzo dużo uprawiamy i "nie będzie rozwoju tego sektora, a będzie wręcz przeciwnie - załamanie branży.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że w ostatnich kilkunastu latach w Polsce produkcja rzepaku wzrosła z miliona do prawie czterech milionów ton, z kolei kukurydzy z miliona do ośmiu milionów ton. - To pokazuje, jak wiele dały biopaliwa, które wprowadzał PSL - dodał.

Polityk stwierdził, że wprowadzenie w życie proponowanych zmian niekorzystnie wpłynie na polskie rolnictwo.

- Biopaliwa są potrzebne i nie ma co kupować węglowodorów gdzieś z zagranicy, bo tak się skończy ta ustawa, tylko korzystać z tego, co wytwarzają polscy producenci rolni, polscy rolnicy, gospodarze. Dlaczego jest ten zamach na polskie rolnictwo? Kto stoi za tym zamachem? Proszę o ujawnienie tych osób ze strony rządu, kto proponuje taką ustawę - zaapelował prezes PSL.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama