Orlen kupi słomę zbóż od rolników. Posłuży do produkcji bioetanolu
Grupa Orlen kupi od polskich rolników słomę zbóż, która będzie wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji.
Powstający w Jedliczu, w zakładzie spółki zależnej Orlen Południe, kompleks produkcyjny będzie pierwszym takim w Polsce. Na inwestycję koncern przeznaczy ok. 1,12 mld zł. Produkcja ekologicznego dodatku do benzyny powinna rozpocząć się w 2025 r.
"Grupa Orlen kupi i wykorzysta słomę zbóż od polskich rolników, żeby wytworzyć ekologiczny dodatek do benzyn - bioetanol drugiej generacji. Wydajność budowanej instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie. To ilość, która umożliwi zatankowanie benzyny z tym biododatkiem do prawie 13 mln samochodów" - podała spółka.
Bioetanol drugiej generacji, w przeciwieństwie do biopaliw pierwszej generacji, będzie powstawał w Jedliczu z pozostałości po produkcji rolniczej, przede wszystkim słomy zbóż. W związku z uruchomieniem instalacji, roczne zapotrzebowanie na ten produkt szacowane jest na ok. 150 tys. ton. To równowartość zbiorów z 30 tys. ha pól.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś