Inspektorzy wśród zbóż. Co sprawdzali?
Monitoring plantacji zbóż pod kątem występowania sporyszu zbóż i traw czy fuzariozy kłosów prowadzi Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
Inspektorzy kontrolują nawozy. Są uprawnieni do wstępu na grunty
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podkreśla, że jej działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego produktów pochodzenia roślinnego, wprowadzanych do obrotu. A jednym z elementów tychże działań jest nadzór nad produkcją pierwotną żywności pochodzenia roślinnego, w tym zbóż. Wśród zagrożeń, które mogą wystąpić dla tej grupy roślin, można wskazać m.in. na zanieczyszczenia niepożądanymi substancjami produktów zbożowych, do których należą mykotoksyny wytwarzane przez patogeny grzybowe, takie jak sporysz (Claviceps purpurea) czy fuzarioza (Fusarium spp.).
„W Unii Europejskiej obowiązują m.in. prawne ograniczenia zawartości mykotoksyn produkowanych przez grzyby Fusarium w ziarnie pszenicy przeznaczonym do spożycia przez ludzi oraz opracowane wytyczne co do ich zawartości w ziarnie przeznaczonym na pasze. Wydane zostały również zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie monitorowania występowania alkaloidów sporyszu w paszy i żywności. Dlatego PIORiN prowadzi monitoring plantacji zbóż pod kątem występowania sporyszu zbóż i traw oraz fuzariozy kłosów” – informuje PIORiN.
Jak dodaje, podczas przeprowadzanych kontroli inspektorzy rejestrowali występujące w tym czasie warunki meteorologiczne, m.in. wilgotność (występowanie rosy, mgły, opadów), gdyż mają one istotne znaczenie dla rozwoju wymienianych patogenów.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz