Inspektorzy kontrolują nawozy. Są uprawnieni do wstępu na grunty
Inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa prowadzą kontrole w zakresie wprowadzania do obrotu nawozów, nawozów oznaczonych znakiem "NAWÓZ WE", środków wspomagających uprawę roślin oraz produktów nawozowych UE.
Takie czynności realizują m.in. pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. WIORiN w komunikacie podkreśla, że - w ramach sprawowanego nadzoru - upoważnieni inspektorzy są uprawnieni do:
Grupa Azoty po audycie. Jak kontrolerzy ocenili nawozy?
- wstępu na grunty;
- dokonywania inwentaryzacji nawozów, środków wspomagających uprawę roślin i produktów nawozowych;
- przeprowadzania kontroli w zakresie spełniania przez nawozy, środki wspomagające uprawę roślin i produkty nawozowe wymagań jakościowych oraz wymagań w zakresie dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń;
- przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących warunków obrotu;
- wstępu do obiektów, w których są przechowywane nawozy lub środki wspomagające uprawę roślin;
- nieodpłatnego pobierania do badań próbek nawozów i środków wspomagających uprawę roślin.
Idealny moment na pobranie próbek do badań
Zgodnie z planem pracy na 2023 r. WIORiN w Bydgoszczy obejmie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kontrolą w przedmiotowym zakresie 90 przedsiębiorców, tj. producentów i dystrybutorów nawozów. Dodatkowo podejmowane są nawozowe kontrole interwencyjne i problemowe.
„Jednocześnie, prowadząc nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów, środków wspomagających uprawę roślin i produktów nawozowych, WIORiN w Bydgoszczy pobiera od producentów i dystrybutorów próbki do badań laboratoryjnych w zakresie sprawdzenia ich składu, dopuszczalnych wartości zanieczyszczeń oraz parametrów biologicznych, chemicznych, fizycznych i fizykochemicznych, mając na względzie zapewnienie właściwej jakości nawozów i ochrony zdrowia ludzi lub zwierząt oraz ochronę środowiska” – przekazuje bydgoski Inspektorat.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz