Polska sprzedaje mniej warzyw
Mniejsze zbiory warzyw w naszym kraju przełożyły się na spadek eksportu. Według danych Eurostat od lipca ub.r. do lutego br. Polska sprzedała 423 tys. ton świeżych warzyw, czyli o 3,6 proc. mniej niż w tym samym czasie przed rokiem.
Eksperci podkreślają, że dość zróżnicowana była dynamika zmian wywozu. Najbardziej w dół poleciały wysyłki marchwi - o 64 proc. do 12,6 tys. ton. Analitycy BGŻ BNP Paribas uważają, że złożyło się na to wiele czynników: spadek produkcji, mniejsza sprzedaż do krajów trzecich, ale przede wszystkim osłabienie popytu na unijnym rynku. A właśnie państwa Wspólnoty były największym rynkiem zbytu dla marchwi.
Pogoda nie sprzyja wzrostowi warzyw
Znacznie spadł ponadto eksport kapusty - o 31 proc. z 73,4 do 50,9 tys. ton. Aż o 64 proc. zmalały wysyłki tego warzywa na pozaunijne rynki.
Zwiększył się za to wywóz cebuli - o 14 proc. do 76,4 tys. Wzrost sprzedaży, mimo spadku krajowej produkcji, spowodowany był wysokim popytem na rynkach trzecich. Unia Europejska w pierwszych siedmiu miesiącach sezonu 2015/2016 wyeksportowała bowiem o 11 proc. więcej tego warzywa niż przed rokiem.
Sprzedaż zagraniczna pieczarek i pomidorów świeżych wyniosła odpowiednio 135 i 64,5 tys. t i była o 1 i 21 proc. wyższa rok do roku. To efekt większej sprzedaży na rynek Wspólnoty, który kompensował mniejszą sprzedaż do krajów trzecich.
Biorąc pod uwagę eksport warzyw świeżych eksperci podkreślają, że w obecnym sezonie wielkiego znaczenia dla towarów z Polski nabrał rynek Wspólnoty. Łączny eksport z naszego kraju do UE w omawianym czasie poszedł w górę aż o 9 proc.