Innowacja w nawożeniu warzyw
Producenci nawozów azotowych wciąż poszukują nowych technologii, które podnoszą efektywność nawożenia, a jednocześnie są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Takim rozwiązaniem są nawozy otoczkowane, które pozwalają na zastosowanie azotu tylko raz w sezonie wegetacyjnym.
Jednymi z nich są nawozy Agromaster produkowane przez ICL. To wieloskładnikowe nawozy, w których azot jest zamknięty w polimerowej otoczce, co powoduje jego stabilne, ale wydłużone działanie. Uwalnianie składników z polimerowej otoczki jest inicjowane przez temperaturę, co ma zdaniem producenta dawać pewność, że ich dostępność jest dostosowana do aktualnych potrzeb roślin. W niższych temperaturach, gdy tempo wzrostu roślin maleje, maleje też dawka składników uwalnianych do gleby. W wyższych – odwrotnie, rośliny rozwijają się intensywniej, ich wymagania pokarmowe rosną, a więc nawozy dostarczają więcej niezbędnych składników. Nawozy te są stosowany nawet w tak ciepłych krajach jak Włochy czy Hiszpania.
Uwalnianie składników dostosowane do bieżących potrzeb roślin oznacza, że większość azotu uwalnianego z granulek jest natychmiast przez nie absorbowana. Dzięki temu azot nie jest wypłukiwany do wód gruntowych, ogranicza się ich eutrofizację oraz uwalnianie azotu do atmosfery nawet o 27 proc. w porównaniu do innych, tradycyjnych nawozów.
Zmechanizowany zbiór dyni
Nawozy na naszym rynku są dostępne jako 1-2 miesięczne – ten czas jest określony w odniesieniu do temperatury gleby wynoszącej 21°C. Przy założeniu, że w kwietniu temperatura gleby wynosi ok. 10°C, więc nawóz opisany jako działający 1-2 miesiące, będzie uwalniał składniki dłużej, bo przez ok. 2-3 miesiące.
Dla producentów uprawiających rośliny o dłuższym okresie wegetacji dostępne są również nawozy Agromaster o wydłużonym okresie działania nawet do 5-6 miesięcy. Są one zarówno bezchlorkowe, jak również z chlorkami.
Do zainicjowania procesu uwalniania składników niezbędna jest woda. Wnika ona do granulek nawozu i rozpuszcza zawarty w nich azot. Następnie, pod wpływem ciśnienia osmotycznego, azot wydostaje się z granulki na zewnątrz. Na tym kończy się rola wody. Nawet stała jej obecność w podłożu nie obniża skuteczności działania nawozów Agromaster.
We Włoszech i Hiszpanii przeprowadzono doświadczenia w uprawie ryżu, który potrzebuje bardzo dużych ilości wody do prawidłowego wzrostu i rozwoju. W porównaniu do tradycyjnego nawożenia przy użyciu mocznika i saletry amonowej, plon po nawozie Agromaster był wyższy o 30 proc.
W ubiegłym roku przeprowadzono doświadczenia w uprawie kapusty pekińskiej we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Porównano plon uzyskany przy użyciu tradycyjnego, szybko działającego nawozu rolniczego, z uzyskanym po nawozie Agromaster (w obu przypadkach dostarczono 150 kg N/ha). Różnica w plonie wynosiła 21 proc. na korzyść nawozu Agromaster.
Dostępne nawozy Agromaster zawierają: od 10 do 25 proc. N, 5-11 proc. P2O5, 9-23 proc. K2O, 3-5 proc. MgO i 14-39 proc. SO3.