O bioróżnorodności w Rzeszowie
"Bioróżnorodność – nowe wyzwania dla rolnictwa w Polsce" to tytuł konferencji Polskiego Towarzystwa Agronomicznego, która odbyła się w Rzeszowie w dniach 11-13 września. W obradach udział wzięło blisko 120 naukowców z całego kraju. Organizatorem był Oddział PTA w Rzeszowie.
Definicję bioróżnorodności zgodnie z konwencją o różnorodności biologicznej w Rio de Janerio w 1992 r. przybliżył na początku konferencji prof. dr hab. Andrzej Kotecki z UP we Wrocławiu. Zgodnie z nią bioróżnorodność to zmienność żywych organizmów zamieszkujących wszystkie środowiska oraz zmienność systemów ekologicznych, których częścią są te organizmy, przy czym tak ujęta zmienność obejmuje różnorodność wewnątrzgatunkową, międzygatunkową i różnorodność ekosystemów.
Rolnictwo dla bioróżnorodności
Celem konferencji było prezentacja najnowszych osiągnięć polskich naukowców wspierających praktykę rolniczą oraz zwrócenie uwagi na problem zagrożenia bioróżnorodności flory w wyniku działalności człowieka i degradacji całych ekosystemów na skutek intensyfikacji gospodarki rolnej, zaniechania użytkowania łąk i pastwisk, uproszczenia krajobrazu, likwidacji siedlisk marginalnych, oraz zaniku lokalnych ras zwierząt i odmian roślin uprawnych.
Podczas konferencji zaprezentowano 3 referaty wiodące:
- "Erozja genetyczna roślin uprawnych na przestrzeni dziejów" (prof. dr hab. Andrzej Kotecki, dr inż. Waldemar Helios, UP Wrocław);
- "Innowacyjne rozwiązania w testowaniu i wdrażaniu postępu odmianowego, w celu zwiększenia bioróżnorodności w uprawie roślin" (prof. dr hab. Edward Gacek, COBORU);
- "Stan zagrożenia gleb Polski podstawowymi ksenobiotykami mineralnymi i organicznymi" (prof. dr hab. Andrzej Mocek, UP Poznań).
Mają pieniądze na ochronę bioróżnorodności
Zorganizowano również trzy sesje referatowe:
- "Zagrożenia dla bioróżnorodności związane z produkcją roślinną" (8 referatów);
- "Czynniki agrotechniczne a różnorodność biologiczna agroekosystemów" (12 referatów);
- "Działania służące ochronie bioróżnorodności" (5 referatów.)
Odbyły się również dwie sesje posterowe, w których zaprezentowano łącznie 76 posterów.
Kolejna konferencja PTA odbędzie w 2019 r. w Lublinie.
Polskie Towarzystwo Agronomiczne powstało w 1983 roku, obecnie zrzesza około 620 członków. Organizatorem i pierwszym wieloletnim prezesem (20 lat) był prof. Leszek Malicki. W kadencji 2004-2007 funkcję tę pełnił prof. Mariusz Fotyma, a przez kolejne dwie kadencje obowiązki prezesa sprawował prof. Franciszek Borówczak. Obecnie prezesem Towarzystwa, w kadencji 2016-2019, jest dr hab. Stanisław Grześ.
Działalność Towarzystwa koncentruje się na dwóch celach:
- działania na rzecz rozwoju oraz postępu naukowego i technicznego w produkcji roślinnej,
- upowszechnianie osiągnięć naukowych i wymiana doświadczeń w zakresie produkcji roślinnej i ochrony środowiska.