Rolnictwo dla bioróżnorodności
W Brodzicy (powiat hrubieszowski) 14 listopada 2016 r. odbyły się warsztaty w ramach projektu „Ochrona różnorodności gatunkowej cennych przyrodniczo siedlisk na użytkach rolnych na obszarach Natura 2000 w woj. lubelskim” (KIKI/25). W warsztatach wzięło udział ponad trzydzieści osób z terenu powiatu hrubieszowskiego.
Uczestnicy reprezentowali pracowników administracji, organizacji pozarządowych, doradców rolnośrodowiskowych, nauczycieli oraz rolników. Warsztaty w całości zostały poprowadzone przez dr Teresę Wyłupek z Wydziału Agrobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Jak upowszechniać osiągnięcia badań?
Podczas spotkania szczegółowo omówione zostały różne praktyki rolnicze na gruntach ornych, łąkach i pastwiskach w kontekście ich wpływu na florę, pająki, chrząszcze biegaczowate, owady prostoskrzydłe, owady pszczołowate oraz motyle dzienne, a także ptaki. Odbyła się również prezentacja filmów edukacyjno-promocyjnych, która pozwoliła bardziej przybliżyć korzyści płynące dla rolnika z utrzymania bogactwa gatunkowego dzikich roślin i zwierząt w gospodarstwie.
Rolnicy, którzy gospodarują na użytkach rolnych oraz wdrażają programy służące zachowaniu różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym są głównymi adresatami projektu.
Podczas warsztatów zostały przekazane cenne wskazówki dla doradców rolniczych i pracowników instytucji odpowiedzialnych za kształt polityki służącej ochronie przyrody na obszarach wiejskich w Polsce. Na koniec szkolenia, każdemu z uczestników zostały wręczone certyfikaty.
Projekt realizowany jest w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i obejmuje lata 2011-2016. Partnerem wiodącym (koordynatorem) ww. projektu jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach. W projekt zaangażowane są również trzy jednostki:
- Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach (ITP);
- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP);
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach (UPH).
Jak pobudzić innowację w rolnictwie?
Głównym celem założonego projektu KIK/25 jest stworzenie sieci monitoringu różnorodności biologicznej na użytkach rolnych w woj. lubelskim. Dzięki temu założeniu możliwa będzie ocena wpływu różnych praktyk rolniczych (w tym programu rolnośrodowiskowego) na różnorodność biologiczną.
Zamysłem jest przede wszystkim upowszechnienie wiedzy na temat cennych siedlisk przyrodniczych na użytkach rolnych, a także znaczenie różnorodności biologicznej w agroekosystemach.
Projekt podzielony jest na dwie część: badawczą i edukacyjną. Część badawcza realizowana jest w województwie lubelskim i obejmuje teren Polesia wraz z Doliną Bugu oraz Doliną Wieprza.
Część edukacyjna, obejmująca m.in. szkolenia dla rolników, przygotowanie filmów edukacyjnych, prowadzona jest na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Myślę, że prowadzone działania informacyjne istotnie przyczynią się do poprawienia postępowania rolników, gwarantując przyrodzie korzystniejsze możliwości do rozwoju oraz wpłyną na ochronę oraz jakość środowiska przyrodniczego.