Unijne zbiory jabłek najniższe od dekady
Według najnowszych prognoz Światowego Stowarzyszenia Producentów Gruszek i Jabłek (WAPA) zbiory jabłek w 21 krajach Unii Europejskiej w sezonie 2017/18 wyniosą 9,34 mln ton i będą aż o 21 proc. niższe niż w poprzednim roku handlowym.
Jeśli szacunki ekspertów okażą się trafne, to unijna produkcja tych owoców będzie najniższa od dekady. Wpływ na to będą miały przede wszystkim mniejsze zbiory w Polsce, które mają wynieść zaledwie 2,87 mln ton (-29 proc.) - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Złodzieje grasują w sadach. Przez noc znikają tony jabłek
Nasz kraj będzie odpowiadać zatem za 48 proc. spadku unijnej produkcji. Polska jest największym producentem i eksporterem jabłek w UE. Blisko co drugie eksportowane ze Wspólnoty jabłko ma rodzimy rodowód.
Jak podaje IEG Vu nadal wiele obaw budzi jakość owoców, jednak eksperci WAPA szacują, że 6,2 mln ton (66 proc.) jabłek trafi na rynek owoców świeżych, a 3,2 mln ton (34 proc.) do przetwórstwa.
Przedstawione prognozy mogą sugerować, że w bieżącym sezonie sadownicy będą mogli liczyć na wyższe ceny skupu. Szacunki są mniej optymistyczne dla producentów jabłek przemysłowych, którzy będą musieli zmierzyć się z mniejszą dostępnością surowca, a także wyższymi stawkami.
W wyniku wiosennych przymrozków mniejsze zbiory oczekiwane są we Włoszech (drugi producent w UE), gdzie produkcja wyniesie 1,76 mln ton, czyli o 515 tys. ton (23 proc.) mniej w relacji rocznej.
Sadownicy mają ból głowy. Gdzie sprzedać jabłka?
W Niemczech, które są w czołówce odbiorców jabłek z Polski spodziewany jest natomiast spadek zbiorów o 46 proc. - z 1033 do 555 tys. ton. Oznacza to, że nasi zachodni sąsiedzi wyprodukują najmniej jabłek od ponad 10 lat.
Wśród krajów unijnych mniejszych zbiorów jabłek oczekuje się również w Belgii (68 proc.), Francji (8 proc.), Holandii (26 proc.), Wielkiej Brytanii (25 proc.), Czechach (22 proc.), Grecji (10 proc.), Hiszpanii (4 proc.), Rumunii (6 proc.), na Litwie (12 proc.), Słowenii (50 proc.), Danii (21 proc.) oraz na Łotwie (50 proc.).
Wyższa produkcja spodziewana jest natomiast na Węgrzech i Słowacji oraz w Portugalii, Chorwacji i Austrii.
Spadek produkcji będzie dotyczył również wielu pozaunijnych producentów jabłek, m.in.: Rosji (37 proc.), Meksyku (30 proc.), Turcji (22 proc.) i Białorusi (19 proc.).
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz