Jabłka będą promowane podczas polskiej prezydencji w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2025,11:40 Aktualizacja: 02-01-2025,17:24
A A A

Polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości, docenianych przez międzynarodowych konsumentów. Dlatego jabłko zostało uznane za oficjalny owoc przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Resort przekazał, że nasze jabłka zostaną podane uczestnikom wydarzeń podczas rozpoczętej właśnie polskiej prezydencji w UE. 

„Ta inicjatywa nawiązuje do promocji polskich truskawek podczas prezydencji w 2011 r. i stanowi wyjątkową wizytówkę polskiego rolnictwa. Wybierając polskie jabłka, uczestnicy wydarzenia doświadczą autentycznego smaku Polski, wspierając jednocześnie polskich sadowników” – wskazano w komunikacie MRiRW.

wiceminister rolnictwa, nowak, prezydencja, ue

Wiceminister Nowak: dialog z rolnikami elementem polskiej prezydencji w Radzie UE

Dialog z rolnikami będzie jednym z głównych elementów prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej - zapewnił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Opolu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak....

Polskie jabłka w liczbach

Jak w nim podano, produkcja jabłek w Polsce w liczbach wygląda tak:

  • 150 000 hektarów sadów jabłkowych (najwięcej w Unii Europejskiej)
  • 80 500 sadów;
  • około 4 milionów ton rocznej produkcji;
  • 817 000 ton eksportu w 2023 r.;

Jeśli chodzi o jabłka ekologiczne, produkcja odbywa się według danych ministerstwa na 5500 hektarach sadów ekologicznych. Ponadto 2000 hektarów sadów jest w trakcie przestawiania na produkcję ekologiczną, co w sumie daje Polsce czwarte miejsce w UE po Niemczech (8000 ha), Włoszech (8800 ha) i Francji (17 700 ha). Jabłka ekologiczne są produkowane głównie w regionie Mazowsza. 

Przetwórstwo jabłek w Polsce

„Z rocznej produkcji jabłek w Polsce, wynoszącej 4,2 mln ton, 50-70 proc. jest przetwarzane, w zależności od sezonu. Flagowymi produktami jabłkowymi w Polsce są zagęszczone i niezagęszczone soki. Większość zagęszczonego soku jabłkowego produkowanego w Polsce jest eksportowana, a głównym odbiorcą są Niemcy (około 40 proc.). W ostatnich latach produkcja niezagęszczonego soku jabłkowego (NFC: not from concentrate) wzrosła ze względu na rosnący popyt w krajach UE. Polski sok NFC jest eksportowany głównie do Niemiec i Austrii” – wyliczyło MRiRW.

Dodało, że inne przetwory z jabłek to musy jabłkowe, konfitury, pieczone jabłka i nadzienia do wyrobów cukierniczych.

minister rolnictwa, siekierski, prezydencja, ue, wpr

Siekierski: głównym zadaniem polskiej prezydencji w rolnictwie - Wspólna Polityka Rolna po 2027 r.

Głównym zadaniem polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze rolnictwa będzie dyskusja nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2027 r. - poinformował w czwartek minister rolnictwa Czesław Siekierski. - Innym...

Gdzie trafiają polskie jabłka?

Według resortu rolnictwa, polskie jabłka eksportowane są głównie na rynki krajów takich, jak:

  • w obrębie UE: Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Holandia i Francja;
  • poza UE: Egipt, Kazachstan, Indie, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Bogata tradycja uprawy

„Uprawa jabłek w Polsce ma głębokie korzenie, sięgające późnego średniowiecza. Rozprzestrzenianie się sadownictwa i wprowadzenie wielu szlachetnych odmian jabłek zawdzięczamy mnichom cystersom i benedyktynom” – podkreśliło MRiRW.

I zwróciło uwagę, że jedno jabłko dostarcza około 75 kcal, w zależności od wielkości i odmiany. Jest to owoc bogaty w niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy A i C, przeciwutleniacze, potas, wapń, magnez i błonnik.

Poleć
Udostępnij