Rozpoczyna się czas zwalczania szkodników
Początek czerwca to niezwykle pracowity okres dla sadowników. W dalszym ciągu należy zabezpieczać sady przed parchem jabłoni oraz innymi chorobami grzybowymi.
Program zapobiegawczy jest najlepszą i najpewniejszą ochroną sadów. Nadal istnieje ryzyko infekcji pierwotnych. Szacuje się, że zdolnych do wysiewów jest od 15 do 25 proc. zarodników workowych - informuje firma Bayer, która przygotowuje komunikaty sadownicze.
Sadownicy walczą z administracją o zwrot pieniędzy
Tomasz Gasparski z Bayera poleca sprawdzone rozwiązania oparte o takie grupy chemiczne jak: SDHI, strobiluryny i triazole. - Jednocześnie przypominam, że nie wszystkie środki należące do strobiluryn są skuteczne w ochronie przed mączniakiem - zaznacza.
FLINT PLUS 64 WG oraz ZATO 50 WG chronią skutecznie przed mączniakiem, a dodatkowo zabezpieczają przed parchem jabłoni. Również w program ochrony warto wkomponować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC stosowany w dawce 0,75 l/ha. Charakteryzuje go wysoka skuteczność w ochronie przed mączniakiem oraz parchem jabłoni.
Rozpoczyna się czas zwalczania szkodników. Ciepłe dni i noce sprzyjają rozwojowi wielu z nich. Zaleca się systematyczne lustracje poszczególnych kwater/odmian oraz rozwieszanie pułapek feromonowych, które należy sprawdzać dwa-trzy razy w tygodniu.
Infekcje w sadach. Należy sięgnąć po preparaty z grupy triazoli
Aktualnie w sadach można stwierdzić kilka gatunków mszyc. Wyjątkowo dużo jest mszycy jabłoniowej oraz jabłoniowo-babkowej. Więcej niż zwykle jest również mszycy jabłoniowo-szczawiowej. Do zabiegu zwalczającego można zastosować CALYPSO 480 SC lub MOVENTO 100 SC.
Jeśli dominuje mszyca jabłoniowa, wówczas CALYPSO 480 SC będzie wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli natomiast dominuje mszyca jabłoniowo-babkowa, wówczas wskazane będzie zastosować MOVENTO 100 SC.
Bawełnica korówka
W sadach zaczyna pojawiać się bawełnica korówka. W zagrożonych kwaterach należy rozważyć zabieg zwalczający, który powinno się wykonać w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie MOVENTO 100 SC w pełnej dawce tj. 2,25 l/ha. Zabieg należy wykonać najlepiej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz w zakresie temperatur 12-20 stopni Celsjusza.
W sadach nie ma większych strat po zimie
Trwają loty toczyka gruszowiaczka. W zagrożonych regionach powinno się wykonać zabiegi zwalczające oparte o środki z kilku grup chemicznych jak np. chloronikotynyle (Calypso 480 SC), acylomocznikowe i oksodiazyny. Gąsienice toczyka w późniejszym czasie minują liście, a uszkodzone liście przedwcześnie opadają.
Należy pamiętać o odpowiednim dokarmianiu roślin. Warto do każdego zabiegu dodawać stosowne nawozy zawierające azot, fosfor, potas i magnez.
Produkcja jabłek będzie rosła
Grusze
W sadach gruszowych osobniki dorosłe miodówki gruszowej plamistej masowo składają jaja. W przyszłym tygodniu należy rozważyć zabieg zwalczający.
Stosując MOVENTO 100 SC można zabezpieczyć grusze przed miodówkami (wysoka skuteczność w zwalczaniu larw), mszycami i pryszczarkami. Zabieg należy wykonać na początku wylegania się pierwszych larw miodówek. Nie wymagane jest dodawania zwilżacza.
Kontynuacja ochrony fungicydowej grusz przed parchem gruszy. W zależności od sytuacji w danym regionie można stosować albo środki o działaniu powierzchniowym, zawierające np. substancję aktywną kaptan, lub zastosować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha, który stosuje się raz w sezonie.
Owocówka południóweczka w polskich sadach
Czereśnie
Należy rozwiesić pułapki do monitoringu nasionnicy trześniówki. Żółte pułapki lepowe należy rozwieszać na średnio i późno dojrzewających odmianach czereśni i kontrolować co kilka dni. Zabieg zwalczający należy wykonać po kilku dniach regularnego lotu much nasionnicy. Do ochrony można wykorzystać MOVENTO 100 SC oraz CALYPSO 480 SC.
Trwa intensywny rozwój mszyc. Zabieg zwalczający powinien być wykonany na początku tworzenia się kolonii mszyc. Do zabiegu można stosować środki należące do chloronikotynili (Calypso 480 SC) lub kwasów tetronowych (Movento 100 SC).
Wiśnie
Podobnie jak u czereśni trwa intensywny rozwój mszyc. Zabieg zwalczający może być wykonany jednym z preparatów: DECIS MEGA 50 EW (pyretroid, temperatura do 20 stopni Celsjusza), CALYPSO 480 SC (polecany w integrowanej produkcji, zwalcza również owocówkę śliwkóweczkę) oraz MOVENTO 100 SC (polecany w integrowanej produkcji, ogranicza również przędziorki i pordzewiacze).
Jeśli zabiegi wykonywane są w dzień przy stosunkowo niskiej wilgotności powietrza, wówczas należy stosować większą ilość wody na 1 ha - najlepiej stosując 750 l/ha.
Śliwy
Od kilkunastu dni trwają regularne loty owocówki śliwkóweczki. Najkorzystniejsze rozwiązanie w zwalczaniu tego szkodnika w tym momencie to zastosowanie CALYPSO 480 SC.