Infekcje w sadach. Należy sięgnąć po preparaty z grupy triazoli
Opady deszczu w przeciągu kilku ostatnich dni doprowadziły do wysiewów zarodników workowych. W niektórych regionach doszło do słabych i średnich infekcji parcha jabłoni.
W sadach w których zabieg interwencyjny został wykonany w ostatnich dniach specjaliści zalecają kontynuację zabiegów zapobiegawczych.
W przypadku gdy nieodpowiednie warunki uniemożliwiły wykonanie zabiegu przeciwko parchowi należy sięgnąć po preparaty z grupy triazoli (np. Aplord 250 EC lub Score 250EC w dawce 0,2 l/ha) w mieszaninie z produktami zawierającymi kaptan np. Captan 80 WG lub Scab 80 WG 1,9 kg/ha - radzi Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka, który regularnie publikuje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin.
Sadownicy walczą z administracją o zwrot pieniędzy
W sadach pojawiły się pierwsze plamy parcha jabłoni na liściach. Wyniszczanie plam nie jest łatwe oraz podnosi ryzyko występowania odporności. Zaleca się zabieg wyniszczający preparatami zawierającymi difenokonazol (np. Aplord 250 EC lub Score 250EC) lub dodynę.
W celu uniknięcia ordzawień na odmianach wrażliwych (np. Golden Delicious) nie należy stosować dodyny do dwóch tygodni po kwitnieniu.
Zastosowanie dolistne węglanu potasu ma również wyniszczające działanie na parcha. Zalecane dawkowanie węglanu potasu to 7-10 kg/ha.
Miodówka gruszkowa
W wielu sadach gruszowych stwierdzono liczne złoża jaj miodówek oraz larwy. Należy dokonać szczegółowych lustracji na obecność tego groźnego szkodnika.
Produkcja jabłek na świecie bardzo wzrosła. A ma być jeszcze lepiej
Przerzedzanie zawiązków
Rozpoczyna się okres stosowania benzyloadeniny do przerzedzania zawiązków jabłoni. Zalecany jest preparat Exilis 020 SL, który działa selektywnie, więc nie ma ryzyka zbyt silnego przerzedzenia.
Zabieg należy wykonać w dzień o temperaturze powyżej 18 stopni Celsjusza. Optymalna faza dla zastosowanie preparatu przypada kiedy owoce z kwiatów królewskich osiągną średnicę 8-12 mm średnicy (maksymalnie do 18 mm).
Nawet połowę owoców mogły zniszczyć kwietniowe mrozy
Nawożenie dolistne
Odpowiednie nawożenie dolistne w okresie intensywnego podziału komórek jest bardzo istotne.
"Zaleca się zastosować nawozy bogate w magnez oraz mikroelementy np. OptiMikro w dawce 2,5 kg/ha + FruitAkademia na wzrost owoców I. W celu ogólnej poprawy wigoru rośliny zalecamy zastosować biostymulator Megafol w dawce 2,5 l/ha" - podaje Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka.
Truskawka: szara pleśń
Panujące warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi szarej pleśni w uprawach truskawek. Z uwagi na wysokie zagrożenie zaleca się wykonanie zabiegu jednym z poniższych preparatów: Mythos 300 SC 2,5 l/ha, Signum 33 WG 1,8 kg/ha, Switch 62,5 WG 0,8-1 kg/ha. Wymienione preparaty wykazują działanie interwencyjne.
SKS 10 2016 Parch: zapobiegawczo Captan 1,9kg interwencyjnie: Captan 1,9kg + Aplord 0,2L wyniszczająco: węglan potasu 10kg; Miodówka: Dimilin 0,375L; Przerzedzanie: Exilis 5L; Dolistnie: OptiMicro 2,5kg + FA wzrost owocow I; Truskawka: Mythos 2,5L