Owocówka południóweczka w polskich sadach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk), (bea) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2016,10:50 Aktualizacja: 02-01-2016,11:09
A A A

Polscy sadownicy mają powód do niepokoju – kolejny po rosyjskim embargu czy cenach w skupach. Nie trzeba jeszcze bić na alarm, ale w dwóch miejscach na Mazowszu wykryto obecność owocówki południóweczki.

Szkodnik upraw sadowniczych przetrzebił już gospodarstwa w wielu krajach. W niektórych uznawany jest za organizm kwarantannowy. „W Polsce nie podlega on obowiązkowi zwalczania” – wskazuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

To właśnie PIORiN powiadomił o stwierdzeniu u nas owocówki południóweczki. „W efekcie programu kontroli upraw sadowniczych, w sierpniu i we wrześniu 2015 r. po raz pierwszy w Polsce stwierdzono występowanie tego gatunku, w dwóch miejscach na terenie województwa mazowieckiego: w powiecie grójeckim i lipskim. W obu miejscach odłowiono, za pomocą pułapek feromonowych wystawionych w sadach jabłoniowych, po jednym dorosłym motylu” – poinformowała PIORiN.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, audytorzy AQSIQ, eksport jabłek do chin

Chińscy eksperci kontrolują polskie sady

Delegacja chińskich ekspertów wizytuje już nasze polskie sady i odwiedzi grupy producenckie, by zapoznać się ze sposobem uprawy jabłek i przygotowaniem ich do sprzedaży - powiedział Waldemar Żółcik, prezes stowarzyszenia Unia Owocowa....

Owocówka południóweczka jest motylem pochodzącym z północno-zachodnich Chin, żerującym na drzewach owocowych i ozdobnych. Zimuje jako w pełni wyrośnięta gąsienica w oprzędzie. Wczesną wiosną następuje przepoczwarczenie. Na większe odległości przenoszony jest wraz ze znajdującymi się w obrocie zasiedlonymi owocami lub roślinami przeznaczonymi do sadzenia, również na ich opakowaniach.

Gąsienice pokolenia wiosennego najczęściej są znajdywane w pędach, w których rdzeniu żerują. Występują także w pąkach. Uszkodzone pędy więdną, zamierają i zasychają. Następne pokolenia gąsienic pojawiają się w okresie owocowania drzew. Drążą wewnątrz owoców korytarze, które są zwykle wypełnione odchodami owadów i delikatną przędzą. Na powierzchni skórki (najczęściej w pobliżu szypułki lub pozostałości kwiatu), są zauważalne otwory wejściowe. Na powierzchni zasiedlonych owoców mogą być widoczne ciemniejsze plamy, smugi, pomarszczenia. Zasiedlone owoce często dojrzewają przedwcześnie i opadają. Uszkodzenia owoców spowodowane przez szkodnika sprzyjają infekcji grzybów.

„Wykrywanie obecności szkodnika opiera się na prowadzeniu oceny wizualnej roślin, głównie pędów i owoców (w tym opadłych oraz owoców po zbiorze)” – zaznacza PIORiN. Jak dodaje, do wykrywania obecności szkodnika można stosować także pułapki feromonowe.


 

Poleć
Udostępnij