Widać już efekty siewu rzepaku
Wraz z końcem sierpnia w całym kraju skończył się optymalny termin siewu rzepaku ozimego. Dalsze zwlekanie z siewem będzie mocno przekładać się na plonowanie rzepaku, a w skrajnych sytuacjach roślina ta nie zdąży nawet dojść do właściwej fazy rozwoju umożliwiającej bezpieczne przezimowanie.
W tym roku siew rzepaku w wielu rejonach był utrudniony. W południowej części Polski brakowało opadów, które pobudziłyby nasiona do kiełkowania lub zapobiegły więdnięciu siewek. Z kolei zachodnia i północna część kraju opadów miała czasami aż nadto, padające przez kilka tygodni prawie dzień w dzień deszcze uniemożliwiały siew.
Rzepak ozimy - bardzo prosta technologia dla każdego
W gospodarstwie pana Wojciecha Jasińskiego rzepak ozimy mieszańcowej odmiany Abakus został wysiany 24 sierpnia. Na uprawę przedsiewną gleby na stanowisku po pszenicy ozimej składały się: talerzowanie ścierniska, nawożenie obornikiem w ilości 30 t/ha, orka na głębokość 25 cm i doprawienie gleby za pomocą brony talerzowej z wałem Packera.
Siew wykonany był za pomocą siewnika do punktowego siewu o rozstawie rzędów 45 cm. Ilość wysianych nasion wahała się od 499 do 503 tys. szt. na ha. Wraz z wysiewem nasion siewnik prowadził siew nawozu pod korzeń Polifoska 8 w ilości 300 kg/ha.
Efekty siewu można było już oglądać po kilku dniach, na polach widać już rzędy równo wysianych siewek. Wschody przeważnie na lżejszych połaciach pól utrudniał brak opadów przez około tydzień po siewie.
Obecne prognozy pogody są optymistyczne dla rolników, synoptycy zapowiadają na najbliższe dni opady, które przydadzą się młodym roślinom rzepaku oraz ułatwią uprawę gleby przed siewem zbóż.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz