Ochrona rzepaku bez chloropiryfosu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2020,11:25 Aktualizacja: 17-01-2020,13:12
A A A
Unia Europejska ogłosiła, że decyzją z 13 stycznia 2020 r. wycofany został chloropiryfos - informuje Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. 
 
Insektycydy zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy mogą być w handlu do 1 kwietnia 2020 r., natomiast ostateczny termin ich stosowania upływa 16 kwietnia 2020 r.
 
rzepak ozimy, szkodniki w rzepaku ozimym, zwalczanie szkodników w rzepaku ozimym, insektycydy nalistne w rzepaku ozimym,

Podgryzają, drążą, wysysają soki. Groźne w uprawie rzepaku

Zmiany klimatu i technologii uprawy, duży areał i intensyfikacja produkcji, a także nieodpowiedni dobór odmian, to główne powody wzrostu presji szkodników w rzepaku. Co robić, żeby ograniczyć uszkodzenia roślin w okresie...
Aktualnie do ochrony rzepaku ozimego zarejestrowanych jest 27 insektycydów, które zawierają chloropiryfos, natomiast chloropiryfos metylowy zarejestrowany jest w 2 insektycydach, które służą do zwalczania chowaczy łodygowych i słodyszka rzepakowego. W Polsce szkodniki te zwalczane są w kwietniu, po przekroczeniu progu szkodliwości.
 
W uprawie rzepaku jarego chloropiryfos posiada 2 rejestracje, a chloropiryfos metylowy znajduje się w 1 insektycydzie. Insektycydy te nie będą mogły być już stosowane w rzepaku jarym, co wynika z jego terminu siewu, wschodów roślin oraz zagrożenia przez szkodniki.
 
Natomiast w rzepaku ozimym preparaty zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy można będzie stosować tylko do 16 kwietnia 2020 r. Po tym terminie będą musiały być zutylizowane przez wyspecjalizowane i koncesjonowane firmy, co będzie generowało duże koszty. 
 
 
Poleć
Udostępnij