Niedobór boru w rzepaku już widoczny!
Wiele tegorocznych plantacji rzepaku będzie miało problem z borem. Pomimo zastosowania jesiennego nawożenia tym składnikiem rośliny wykazują duże niedobory. Jak rozpoznać niedobory boru?
Rzepak ozimy, podobnie jak burak cukrowy, należy do roślin bardzo wrażliwych na deficyt boru. Niewystarczające zaopatrzenie rzepaku w ten składnik można bardzo łatwo rozpoznać bez badań laboratoryjnych. Należy tylko przeciąć wzdłuż korzeń rośliny. Jeżeli na przekroju widoczne jest brunatnienie łyka szyjki korzeniowej lub występują rdzawe, obumarłe tkanki, wtedy mamy do czynienia ze zbyt małym zaopatrzeniem roślin w bor.
Nowe odmiany rzepaku 2022
Braki w zaopatrzeniu rzepaku w bor są związane z warunkami środowiskowymi i żywieniowymi. Jako główne czynniki ograniczające pobranie boru przez rośliny wymienia się niską zawartość tego składnika w glebie oraz niedobór wody. Pobranie boru zależy od naturalnej zasobności gleby w ten składnik. Gleby gliniaste sprzyjają optymalnemu pobraniu boru, ponieważ są bardziej zasobne w ten pierwiastek. Natomiast gleby piaszczyste są ubogie w bor, więc pobranie tego pierwiastka jest ograniczone. Podobnie gleby o większej zawartości próchnicy dostarczają więcej boru niż te, które są w nią ubogie. Optymalny odczyn gleby z zakresu pH 5,5-6,5 ułatwia pobranie boru, odczyn lekko kwaśny sprzyja wymywaniu boru, a powyżej pH 6,5 zmniejsza się pobranie tego składnika.
Na pobranie boru przez rośliny znaczny wpływ mają również warunki pogodowe. Na niemałym obszarze kraju zeszłoroczna jesień była sucha, bądź bardzo sucha, zaś długotrwała susza ogranicza pobranie tego składnika, ponieważ bor w takich warunkach wiązany jest przez minerały ilaste. Obserwowane w tym roku niedobory boru mogą w dużej mierze być skutkiem jesiennej suszy. Przebieg zimy, także ma ogromne znaczenie dla pobierania boru. Tegoroczna zima była przez dłuższy czas łagodna i deszczowa, a takie warunki sprzyjają wymywaniu boru z gleby.
KOWR: zapotrzebowanie na rzepak w Polsce przekracza produkcję
Bor należy do składników pokarmowych, które w niewielkim stopniu przemieszczają się w roślinie, ponieważ są silnie wiązane w ścianach komórkowych liści i korzenia. Pierwiastek ten gromadząc się w starszych liściach, nie przemieszcza się do młodszych, a roślina cały czas rośnie. Z tego powodu powinno się go podawać kilkukrotnie podczas sezonu wegetacji, w mniejszych dawkach. Tegoroczne nawożenie rzepaku borem powinno zostać wykonane jeszcze co najmniej dwukrotnie.
Najlepiej przeprowadzić je w fazach: strzelania w pęd oraz pąkowania. Z racji występowania dużych niedoborów zaleca się zwiększyć pierwszą, wiosenną dawkę boru do 300 g/ha, natomiast drugą można zastosować na standardowym poziomie 150 g/ha. Pamiętajmy, że bor może być dostarczony roślinom przy okazji wykonywania innych zabiegów np. wiosennej regulacji pokroju roślin. Dlatego dzielenie dawki na kilka mniejszych nie powinno być większym problemem. Warto również do opryskiwacza dodać bor z dodatkiem molibdenu. Ten mikroelement poprawia wykorzystanie azotu przez roślinę.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz