Studenci Rolnictwa z SGGW w Warszawie zgłębiają tajniki produkcji cukru
Studenci Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW jak co roku mieli okazję zwiedzać Cukrownię Glinojeck. Ogromne maszyny, rozmach produkcji oraz nietuzinkowe rozwiązania logistyczne wywarły duże wrażenie na studentach, którzy na własne oczy mogli zobaczyć, jak wygląda droga korzeni buraków ,,z pola do domowej cukiernicy”.
Cukrownia Glinojeck należy do koncernu Pfeifer und Lange i jest największą cukrownią w Polsce i jedną z największych w Europie.
Plonowanie buraków w Sahryniu
Kampania cukrownicza w Glinojecku trwa 260 dni. Obecnie przerabia się tam 12 tys. ton korzeni buraka cukrowego na dobę.
Zaopatrzenie zakładu w surowiec jest dużym wyzwaniem logistycznym, i pomimo starań skupienia kontraktacji skupu buraków w promieniu 120 km od komina cukrowni, w dalszym ciągu transport stanowi większość kosztów produkcji cukru.
W tym roku, ze względu na dramatyczne warunki pogodowe, dostarczenie odpowiedniej ilości surowca do Glinojecka jest wyjątkowo trudne, przez co cukrownia nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału przetwórczego.
Każdej doby korzenie buraków przywożone są do cukrowni przez 500 samochodów, a w dni wolne od pracy - 1.11 oraz 25.12 - zapasy muszą zostać zmagazynowane w formie pryzmy na placu.
W Cukrowni Glinojeck ocena jakościowa buraków obejmuje nie tylko zawartość zanieczyszczeń i cukru, ale także zawartość związków melasotwórczych (azotu szkodliwego, potasu i sodu), które uniemożliwiają krystalizację sacharozy.
Wykopki buraczane trwają a pogoda nie pomaga
Oznacza to, że rolnik otrzymuje pieniądze za faktyczną ilość cukru, którą udało mu się uzyskać z jednostki powierzchni, a nie za plon korzeni buraka cukrowego.
Szczególne słowa uznania należą się panu Dariuszowi Kamińskiemu, który co roku dba o bardzo merytoryczny i bezpieczny pobyt studentów SGGW w Cukrowni Glinojeck, a trzeba przyznać, że podczas kampanii cukrowniczej nie jest to łatwe.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz