Przechowywanie ziemniaka praktycznie
Studenci studiów stacjonarnych kierunku Rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW kolejny raz wzięli udział w zajęciach terenowych z przedmiotu Przechowywanie produktów rolnictwa w należącym do uczelni Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Żelaznej. Z praktycznymi aspektami przechowywania bul ziemniaka zapoznał ich mgr inż. Bartłomiej Rochalski.
RZD Żelazna SGGW od wielu lat specjalizacji się w produkcji najbardziej wymagająca ziemniaka, jakim jest produkcja ziemniaka chipsowego. W 2023 r. był on uprawiany na 280 ha. W tym sezonie ze względu na przyspieszenie wegetacji wiosennej kończy się już sadzenie ziemniaka. Uprawia się 9 odmian chipsowych. Co roku ze względu na bardzo wysokie wymagania odbiorców 100 proc. areału ziemniaka obsadza się kwalifikowanymi sadzeniakami, co generuje koszty rzędu 1,5 mln złotych.
Nowe odmiany ziemniaka 2024
Uczestnicy zajęć zwiedzili obie przechowalnie zlokalizowane w Żelaznej (trzecia także należąca do RZD Żelazna znajduje się w Chylicach). W jednej z nich ziemniaki pozostaną jeszcze przez kilka tygodni.
Prowadzący przybliżył zasady obowiązujące podczas przechowywania oraz monitoringu składowanych bulw. Średni straty jakie zachodzą podczas całego okresu przechowywania wynoszą 7 proc. i są zdecydowanie niższe od podawanych przez GUS dla całego kraju (11 proc.).
Studenci zapoznali się również ze stosowaną w przechowalniach metodą zapobiegania kiełkowaniu bulw i kosztami, jakie ona generuje. Podczas zajęć padło wiele pytań i wywiązała się ożywiona dyskusja.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz