Nasiona buraka ponownie zaprawione neonikotynoidami
Minister rolnictwa wydał czasowe zezwolenia na wprowadzenie do obrotu dwóch zapraw neonikotynoidowych: Cruiser SB 600 FS (Syngenta) oraz Montur Forte 230 FS (Bayer). Mają być one przeznaczone do stosowania w uprawie buraków cukrowych w celu zwalczania skośnika buraczaka w okresie od 2 stycznia do 1 maja 2021 r.
Cruiser SB 600 FS zawiera tiametoksam i będzie mógł stosowany łącznie z zaprawą Force 20 CS (teflutryna), a substancjami czynnymi Montur Forte 230 FS są imidachlopryd i beta-cyflutryna.
Całkowity areał uprawy buraka cukrowego, na którym przewidywane jest wysianie zaprawionych nasion każdym z tych preparatów wynosi maksymalnie po 40 tys. ha. Oznacza to, że pozostała część areału (czyli ok. 160 tys. ha) będzie musiała zostać obsiana nasionami niezaprawionymi zaprawami neonikotynoidowymi, a tym samym będzie bardziej podatna na uszkodzenia przez szkodniki i wymagała stosowania insektycydów nalistnych.
Buraki znowu przemarzły
Zezwolenie ministra wydane zostało na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. KZPBC początkowo wnioskował o kontrolowane i ograniczone zastosowanie neonikotynoidów w uprawie buraka cukrowego przeciwko skośnikowi buraczakowi i szarkowi komośnikowi. W drugiej dekadzie listopada KZPBC ograniczył zakres wniosku do zwalczania skośnika buraczaka.
W latach 2019-2020 jedynie 30 proc. nasion buraka cukrowego stosowanych do siewu w Polsce zaprawianych było zaprawami neonikotynoidowymi. Pozostałe nasiona były zaprawiane substancjami czynnymi, które chroniły jedynie przed drutowcami i pędrakami. Dodatkowo ekspansja skośnika buraczaka rozpoczęła się z rejonów Polski, gdzie powierzchnia uprawy buraków, na której wysiane zostały nasiona niezaprawione neonikotynoidami stanowiła 85 proc.
Środki ochrony roślin, które objęte są derogacją należy stosować wyłącznie przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania, zgodnie z systemem ESTA (European Seed Treatment Assurance - Europejska Gwarancja Jakości). Zezwolenie nie uprawnia do importu nasion buraka cukrowego zaprawionych ww. środkami oraz do wprowadzenia do obrotu nasion zaprawionych ww. środkami w 2020 r.
Rolnicy protestowali przed Cukrownią Werbkowice
Certyfikat ESTA w zakresie zaprawiania m.in. nasion buraka cukrowego posiada Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego. Spółka zapowiedziała już, że wszystkie jej nasiona buraka zostaną zaprawione neonikotynoidami. Wiadomo także, że dodatkowo spółka wykona taki zabieg usługowo dla firmy Strube. Koncern Suedzucker na swojej stronie internetowej zapewnia, że wszyscy plantatorzy, którzy zamówili nasiona firm KHBC lub Strube, otrzymają je zaprawione zaprawą neonikotynoidową.
Warto pamiętać, że po 1 maja 2021 r. obie zaprawy neonikotynoidowe nie mogą pozostawać w obrocie, ani nie mogą być stosowane, jak również nie mogą pozostawać w obrocie i nie mogą być wysiewane nasiona buraka cukrowego zaprawione tymi środkami. Niewykorzystane do zaprawienia nasion buraka cukrowego środki lub niewykorzystane zaprawione nasiona buraka cukrowego powinny zostać niezwłocznie wyprowadzone z terytorium Polski lub unieszkodliwione z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin, lub w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach. Oznacza to, że nasion takich nie można będzie wykorzystać do ewentualnych przesiewów buraka cukrowego w pierwszej dekadzie maja (po 1 maja), co niekiedy ma miejsce.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz