Liście buraka cukrowego jako nawóz
Przyorywane liście buraka cukrowego, oprócz wzbogacenia gleby w materię organiczną, mają również dużą wartość nawozową. Liście buraczane są dobrym źródłem wapnia oraz magnezu.
Wartość nawozowa liści wraz z główkami korzeni buraków jest znaczna i pozwala na ograniczenie nawożenia mineralnego pod uprawę następczą. Zawartość poszczególnych składników pokarmowych w liściach jest do 6,5-krotnie większa niż w korzeniach buraka.
Mniej buraków cukrowych na południowym zachodzie w 2018 roku?
Średnio przyjmuje się, że w 10 tonach liści buraczanych pozostawionych na polu wnosimy do gleby około 30 kg azotu (N), 11 kg fosforu (P2O5), 63 kg potasu (K2O), 8 kg magnezu (MgO), 10 kg wapnia (CaO), 23 kg sodu (Na2O) oraz wiele cennych mikroelementów, takich jak: bor, miedź, mangan i cynk.
Aby obliczyć ile składników pokarmowych zostanie przyoranych w liściach, trzeba oszacować ich masę pozostawioną po zbiorze korzeni. Przyjmuje się, że stosunek masy korzeni do masy liści wnosi jak 1 do 0,7-0,8, tzn. na każdą 1 tonę korzeni przypada 0,7-0,8 ton liści. Przy plonie korzeni 60 t/ha uzyskamy około 40 t/ha liści.
Oznacza to, że z plonem 40 t/ha liści do gleby trafia 120 kg N, 44 kg P2O5, 252 kg K2O, 32 kg MgO, 40 kg CaO i 92 kg Na2O. Ilości tych składników należy uwzględnić przy planowaniu nawożenia w przyszłym sezonie.
Liście należy dokładnie rozdrobnić oraz równomiernie rozprowadzić na powierzchni pola, a następnie przyorać lub wymieszać z glebą. Niestaranne wykonanie tego zabiegu może spowodować niewystarczające ich przykrycie, czego skutkiem jest reakcja fermentacji jak przy kiszeniu.
Brak glifosatu będzie ciosem dla plantatorów buraka
Przyjmuje się, że wykorzystanie składników pokarmowych z liści buraczanych dla rośliny następczej w pierwszym roku po przyoraniu wynosi dla azotu 40-60 proc., fosforu 25 proc., potasu 50-70 proc., a pozostałych pierwiastków 50-75 proc.
Azot z liści buraczanych jest lepiej wykorzystywany niż pochodzący z obornika, nieco gorzej niż z nawozów mineralnych. Każde 100 kg azotu wniesione w pozostałościach po burakach wykazuje działanie 60 kg azotu z nawozów mineralnych. Główny rozkład masy następuje wiosną, do tego czasu pozostaje ona w glebie. W sprzyjających warunkach pogodowych całkowite przejście azotu organicznego w formę azotanową następuje w okresie jesiennym i wiosennym. Dlatego jest on dostępny dopiero w maju, od kiedy rośliny najintensywniej go pobierają.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz