Brak glifosatu będzie ciosem dla plantatorów buraka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2017,11:00 Aktualizacja: 11-10-2017,11:22
A A A

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego - w oparciu o raport powstały pod patronatem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych - ostrzega, że po ewentualnym wycofaniu glifoastu wzrosną znacznie koszty uprawy, a marża rolnika zmaleje.

Raport pt. "Potencjalne skutki wycofania glifosatu z Polski. Ocena wpływu ekonomicznego" został opracowany przez firmę Kleffmann Group. Sprawa jest niezwykle ważna bowiem glifosat jest od lat jedną z najważniejszych substancji czynnych w preparatach służących do zwalczania chwastów.

buraki, zbiór, kombajn

Mniej buraków cukrowych na południowym zachodzie w 2018 roku?

Od 2018 roku prawdopodobnie zmniejszy się powierzchnia zasiewów buraków cukrowych na południowym zachodzie kraju. Rolnicy deklarują, że uprawa buraków w tym momencie jest mało opłacalna i większość z nich w kolejnym roku nie...

Badania i dyskusje co do jego ewentualnej szkodliwości na ludzkie zdrowie toczą się od dawna, ale - póki co - ani przeciwnicy, ani zwolennicy jego stosowania nie mają przewagi. Wiadomo jedynie, że możliwość używania glifosatu ma zniknąć wraz końcem roku. O tym, czy licencja zostanie przedłużona o kolejne 10 czy 15 lat mają zdecydować europejskie władze.

Najważniejsze skutki zakazu stosowania glifosatu w Polsce według autorów raportu to:

  • ekonomiczne - wyższe koszty prowadzenia upraw i zmniejszenie plonów skutkujące obniżeniem zysku rolnika; brak opłacalności produkcji pszenicy, jęczmienia oraz kukurydzy przy założeniu obecnych cen zbytu
  • rynkowe - niższa konkurencyjność produktów rolnych na światowych rynkach
  • środowiskowe - szersze stosowanie herbicydów selektywnych przez rolników (więcej zabiegów i wyższe dawki)
  • agrotechniczne - narastający problem odporności chwastów

rynek cukru, produkcja cukru, uprawa buraka cukrowego, burak cukrowy,

Rewolucja na rynku cukru. Rośnie areał upraw buraków

Od 1 października zostaną zniesione limity produkcji cukru w UE, co oznacza, że wielkość produkcji w poszczególnych krajach będzie zależeć od uwarunkowań rynkowych - zaznacza Paweł Wyrzykowski, analityk rynków rolnych z BGŻ BNP...

Związek plantatorów buraka w oparciu o raport podaje konkretne wyliczenia dla tej uprawy. Areał buraka cukrowego wyniósł w 2016 r. 0,2 mln ha przy średnich plonach 63 t/ha. Koszt uprawy to 1348,29 euro/ha (5748 zł), a przychód 1940,40 euro/ha (8273 zł). Według KZPBC pozwalało to uzyskać rolnikowi marżę brutto w wysokości 592,12 euro/ha (2524 zł).

Po wycofaniu glifosatu w przypadku buraków cukrowych trzeba będzie stosować większe ilości herbicydów, wzrosną nakłady pracy, zużycie oleju napędowego i emisja dwutlenku węgla. Zmaleją za to plony.

"W konsekwencji koszty uprawy wzrosną do 1454,64 euro/ha (6202 zł). Marża brutto rolnika obniży się do 485,76 euro/ha (2071 zł) w przypadku, gdy plony pozostaną na takim samym poziomie. Prognozowane spadki plonów o 5 proc. sprawią, że marża brutto obniży się do 388,74 euro/ha (1657 zł)" - czytamy w serwisie KZPBC.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij