Jak dokonać przesiewu buraka cukrowego?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
29-04-2019,7:35 Aktualizacja: 29-04-2019,7:36
A A A

Ostatnie ochłodzenie i opady dają szansę na powodzenia przesiewów plantacji buraka cukrowego zniszczonych przez szarka komośnika, przymrozki czy też w tym roku wyjątkowo przez piasek.

Wcześniej trzeba oceniać obsadę roślin. Jeśli obsada roślin jest w miarę podobna na całym polu, to wystarczy ją określić w kilku reprezentatywnych miejscach. Gdy zaś fragmenty pola są bardzo zróżnicowane, to trzeba potraktować je oddzielnie. Może się bowiem okazać, że część plantacji można pozostawić, a tylko część przesiać.

Przy rozstawie rzędów 45 cm rośliny należy liczyć na 22 m bieżących rzędu lub na 11 m bieżących na dwóch sąsiednich rzędach. Policzona ilość roślin stanowi obsadę na 10 m2. Aby przeliczyć ją na 1 ha należy uzyskany wynik pomnożyć przez 1000.

siewka buraka, glebe, rola

Szarek komośnik już atakuje!

Rolnicy z Zamojszczyzny informują, że szarek komośnik rozpoczął żerowanie. Niestety, mam też informację, że zdążył już nawet całkowicie zniszczyć co najmniej jedną kilkuhektarową plantację buraka cukrowego. Spóźnienie się z zabiegiem tylko o...

Z doświadczenia wiem, że nawet przy obsadzie 60 tys. szt. na 1 ha (60 szt. na 10 m2) można uzyskać przyzwoite plony korzeni pod warunkiem, że jest ona w miarę równomierna.  

Z decyzją o przesiewie nie wolno zwlekać, bo każdy dzień zwłoka przekłada się na skrócenie okresu wegetacji i późniejsze wytworzenie przez rośliny odpowiedniej powierzchni liści.

Po podjęciu decyzji o przesiewie należy natychmiast płyciutko uprawiać rolę i dokonać powtórnego siewu. Gęstość powinna być nieco większa niż za pierwszym razem – maksymalnie co 15 cm. Zakładając, że polowa zdolność wschodów (udział wzeszłych roślin w stosunku do ilości wysianych nasion) wyniesie jedynie 80 proc. to można oczekiwać ok. 117 tys. roślin na 1 ha po wschodach. Zakładając też 10-proc. ubytki roślin podczas wegetacji, to do zbioru powinno dotrwać ok. 105 tys. szt. na 1 ha. Gdyby każda roślina wytworzyła korzeń o masie tylko 0,6 kg, to ich plon powinien przekroczyć 60 t z 1 ha.    

Oczywiście wszystkie wyliczenia mają większy sens pod warunków minimalnej chociaż ilości opadów w okresie wegetacji, a przede wszystkim w czerwcu, w lipcu i w sierpniu, gdy burak cukrowy ma największe zapotrzebowanie na wodę.

Poleć
Udostępnij