Buraki cukrowe na Zamojszczyźnie już wysiane
W Sahryniu na Zamojszczyźnie udało się 31 marca zasiać buraki cukrowe. Mimo obaw związanych z brakiem orki przedzimowej stan roli podczas siewu był idealny.
Orkę przedzimową zastąpiono w zeszłym roku głęboką uprawą agregatem ścierniskowym. Wcześniej samosiewy rzepaku zniszczono wykonując oprysk herbicydem totalnym zawierającym glifosat.
Termin siewu buraków a pogoda
Oprysk ten powtórzono tuż po ruszeniu wegetacji w celu zniszczenia wschodzących chwastów.
Agregat ścierniskowy zastosowano pierwszy raz po zbiorze rzepaku do uprawy rzepaczyska.
Rolę do siewu przygotowano wykonując kilka dni przed siewem uprawę agregatem uprawowym, którym wymieszano z glebą wysiany nawóz azotowy.
Nasiona buraków cukrowych wysiano w rzędzie co 18 cm, czyli nieco gęściej niż w poprzednich latach, gdy stosowano rozstawę 21 cm. Decyzja ta była spowodowana obawami o jakość wschodów ze względu na brak orki przedzimowej.
Już po siewie wydaje się, że były one przesadzone. Zobaczymy jednak jakie będą wschody.
Podczas siewu szczególną uwagę przywiązywano do jednakowej prędkości roboczej oraz prostego prowadzenia ciągnika i siewnika po polu, co znacznie ułatwia późniejszą pracę kombajnu podczas zbioru.
Czas na siew buraków cukrowych
W tym roku na doświadczeniu wysiano dwie odmiany buraków cukrowych: Primabellę KWS i Panoramę KWS. Obie odmiany są tolerancyjne na rizomanię oraz mątwik burakowy.
Tolerancja na mątwik burakowy jest wskazana ze względu na przedplon, którym był rzepak ozimy. Rzepak ozimy, podobnie jak burak cukrowy, jest żywicielem tego szkodnika.
Mimo wieloletniej uprawy buraków cukrowych po rzepaku w Sahryniu dotychczas nie zaobserwowano występowania mątwika burakowego w glebie. Zdecydowano się jednak wysiać odmiany tolerancyjne, gdyby szkodnik ten jednak wystąpił i spowodował straty w plonie.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz