Branża cukrownicza obawia się uwolnienia cen
Uwolnienia cen cukru, do jakiego wskutek działań Unii Europejskiej może dojść jeszcze w tym roku, obawiają się dzisiaj nie tylko plantatorzy w całym kraju, ale także cukrownie pozostające ciągle jeszcze w "polskich" rękach.
Niepokój o przyszłość sektora cukru w Polsce potęguje nadal nie rozwiązana kwestia prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej.
![Cukrownia Werbkowice, Krajowa Spółka Cukrowa, KSC, ANR, sprzedaż akcji KSC](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/12/171/1/cukrownia_werbkowice,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Interwencja ANR zapobiegła wyprowadzeniu akcji KSC na Cypr
Dzisiaj ponad 2/3 cukru w Unii Europejskiej wytwarzane jest przez firmy, których właścicielami lub większościowymi udziałowcami są plantatorzy buraków cukrowych. I to te firmy uważane są przez fachowców za takie, które przetrwają na rynku cukru w UE po 2017 r.
Tryb prywatyzacji KSC został jednoznacznie zdefiniowany w ustawie z 1994 r. o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym i w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2004 r. w sprawie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej.
W obu aktach plantatorzy buraków powiązani ze spółką umowami kontraktacyjnymi oraz jej pracownicy zostali precyzyjnie wskazani jako jedyne osoby uprawnione do nabycia akcji od Skarbu Państwa.
![Protest, plantatorzy, Suedzucker, Warszawa](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/12/175/1/protest_07_02_2017,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Rząd Niemiec nie będzie mieszał się w negocjacje pomiędzy Suedzucker a polskimi plantatorami
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego uważa, że rząd powinien wykonać wolę ustawodawcy i doprowadzić do skutecznej sprzedaży udziałów wyłącznie uprawnionym - plantatorom i pracownikom Krajowej Spółki Cukrowej, a nie podejmować różne pozorowane ruchy (np. tworzenie holdingu narodowego).
- Te działania w dalszej perspektywie skończą się sprzedażą spółki posiadaczom już 60 proc. rynku cukru i cukrowni w Polsce - dodają.
Sukces tej prywatyzacji byłby nieoceniony - jako pierwsza polska firma stałaby się własnością plantatorów i pracowników.
Z drugiej strony pozostawienie spółki w obecnym kształcie może doprowadzić do jej upadłości, czego następstwem będzie zaprzestanie produkcji cukru i uprawy buraka cukrowego w Polsce.
Zdaniem KZPBC, rząd powinien wprowadzić instrumenty chroniące spółkę przed jej wrogim przejęciem.