14 lat z krzem w buraku
W roku minął 14. sezon doświadczeń z aplikacją dolistną krzemu w uprawie buraka cukrowego w Sahryniu na Zamojszczyźnie. Od trzech lat zakres badań rozszerzono o stosowanie doglebowe produktów zawierających ten pierwiastek.
W tym roku zbiór poletek ze względu na bardzo wczesny odbioru surowca przez Cukrownię Werbkowice przeprowadzono ręcznie w I dekadzie września. Plony korzeni średnio dla kombinacji kontrolnej (bez aplikacji dolistnej krzemu) wyniosły 62 t z 1 ha, a dla kilka wariantów stosowania dolistnego produktów z Si wzrosły do 80 t z 1 ha. Wysokie plony korzeni mimo tak wczesnego terminu zbioru w dużej mierze należy zawdzięczać dużej ilości opadów w okresie wegetacji, a zwłaszcza w okresie czerwiec-sierpień.
Na co zwracać uwagę w integrowanej produkcji buraka?
Burak cukrowy uprawiany jest w prostej technologii bezorkowej. Duże znaczenie ma właściwe nawożenie mineralne poprzedzone analizami zawartości węgla organicznego, przyswajalnych makro- i mikroelementów po zbiorze przedplonu, a także azotu mineralnego na przedwiośniu. Szczególną uwagę przywiązuje się do dobrego zaopatrzenia roślin w przyswajalny potas oraz bor, a także odpowiedniej dawki azotu.
Nawozy fosforowo-potasowe stosowane są jesienią przed uprawą jesienną, a azotowe - jednorazowo przed siewem. Uprawę wiosenną ogranicza się do jednokrotnego przejazdu agregatu uprawowego. Na jakość wschodów duży wpływ ma także starannie przeprowadzony siew.
Zawartość cukru w korzeniach wyniosła odpowiednio 14,0 proc. na kombinacji kontrolnej i 14,4 proc. z aplikacją dolistną krzemu. Analizy jakości technologicznej korzeni buraka cukrowego przeprowadza laboratorium Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego w Straszkowie.
Siew buraka cukrowego w 2023 r. wykonano w drugiej dekady kwietnia. Na uwagę zasługuje mała ilość burakochwastów i pośpiechów, co dowodzi coraz lepszej jakości nasion buraka cukrowego oferowanych przez firmy hodowlano-nasienne.
Wiosną powrócił problem z szarkiem komośnikiem, dlatego konieczne było dwukrotne jego zwalczanie. Obawiam się, że po kilku latach przerwy rozpoczął się wzrost zagrożenia z jego strony. W skutecznym zwalczeniu szkodnika niezwykle skuteczne są pułapki feromonowe.
W celu ochrony roślin przed chwościkiem buraka konieczne było trzykrotne wykonanie oprysku fungicydem, w tym pierwszego już w III dekadzie czerwca. Z innych szkodników, podobnie jak w ubiegłych latach, niezbędne było zwalczanie mszyc. Aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość boru wykonano dwukrotne dokarmianie dolistne.
Nowe odmiany buraka cukrowego 2023
Doświadczenia nieprzerwanie prowadzone są od roku 2010 w gospodarstwie Witolda Ferensa w Sahryniu (powiat hrubieszowski) na Zamojszczyźnie. Od wielu lat Witold Ferens jest członkiem Zespołu Interesariuszy Zewnętrznych działającego przy Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie, którego celem jest ocena programów kształcenia i dostosowywanie ich do zmieniających się potrzeb rynku pracy.
Na podstawie części uzyskanych wyników badań w Sahryniu w 2022 r. stopień doktora nauk rolniczych z wyróżnieniem uzyskała Pani mgr inż. Alicja Siuda.
Wszystkich zainteresowanych rolników zainteresowanych tematyką aplikacji dolistnej krzemu oraz nawożenia doglebowego tym pierwiastkiem zapraszam do odwiedzenia poletek doświadczalnych w Sahryniu w roku 2024.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz