Zwalczanie perzu ma pierwszeństwo przed troską o utratę wody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | redakcja@agropolska.pl
05-08-2015,7:55 Aktualizacja: 05-08-2015,9:09
A A A

Ściernisko powinno się pozostawić nieuprawione tylko w jednym przypadku - gdy jest silnie zaperzone. Wówczas głównym celem uprawy pożniwnej powinno być zniszczenie tego uciążliwego chwastu. Pozostawiony jest trudny do zwalczenia w uprawach następczych.

Okres pożniwny jest najlepszą porą do zniszczenia perzu. Można to wtedy zrobić skutecznie i stosunkowo tanio.

W tym celu ściernisko po zbiorze zbóż pozostawia się bez uprawy do momentu, aż perz osiągnie wysokość 10–25 cm i wytworzy co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście.

Zerwij ściernisko. Chroń wilgoć. Z tym nie można czekać

Ostatnia fala upałów spowodowała, że na polach z których zebrano zboża a nie wykonano uprawy pożniwnej straty wilgoci z gleby są bardzo duże. Ściernisko, najlepiej za pomocą agregatu ścierniskowego, należy zerwać natychmiast po...

Wówczas należy wykonać oprysk herbicydem zawierającym glifosat. Oczywiście środek ten niszczy nie tylko perz, ale wszystkie zielone podczas zabiegu chwasty, w tym samosiewy zbóż.

Z uprawą ścierniska po oprysku nie należy się spieszyć, tylko trzeba poczekać, aż kłącza perzu zaczną zasychać. Obserwowane niekiedy w praktyce przypadki opryskiwania perzu i przeprowadzania wkrótce uprawy mechanicznej nie powinny mieć miejsca i trudno jest je uzasadnić.

Jednak coś za coś. Za zwalczenie perzu rolnik płaci silnym przesuszeniem pola, co bardzo mocno utrudnia uprawę przedsiewną przy niedoborze opadów w tym okresie. Gdy opady są wystarczająco wysokie, takiego problemu nie ma.

Poleć
Udostępnij