Zwalczanie perzu ma pierwszeństwo przed troską o utratę wody
Ściernisko powinno się pozostawić nieuprawione tylko w jednym przypadku - gdy jest silnie zaperzone. Wówczas głównym celem uprawy pożniwnej powinno być zniszczenie tego uciążliwego chwastu. Pozostawiony jest trudny do zwalczenia w uprawach następczych.
Okres pożniwny jest najlepszą porą do zniszczenia perzu. Można to wtedy zrobić skutecznie i stosunkowo tanio.
W tym celu ściernisko po zbiorze zbóż pozostawia się bez uprawy do momentu, aż perz osiągnie wysokość 10–25 cm i wytworzy co najmniej 3-4 w pełni wykształcone liście.
Zerwij ściernisko. Chroń wilgoć. Z tym nie można czekać
Wówczas należy wykonać oprysk herbicydem zawierającym glifosat. Oczywiście środek ten niszczy nie tylko perz, ale wszystkie zielone podczas zabiegu chwasty, w tym samosiewy zbóż.
Z uprawą ścierniska po oprysku nie należy się spieszyć, tylko trzeba poczekać, aż kłącza perzu zaczną zasychać. Obserwowane niekiedy w praktyce przypadki opryskiwania perzu i przeprowadzania wkrótce uprawy mechanicznej nie powinny mieć miejsca i trudno jest je uzasadnić.
Jednak coś za coś. Za zwalczenie perzu rolnik płaci silnym przesuszeniem pola, co bardzo mocno utrudnia uprawę przedsiewną przy niedoborze opadów w tym okresie. Gdy opady są wystarczająco wysokie, takiego problemu nie ma.