W ramach Systemu PSOR w 2022 roku zebrano 73 proc. opakowań po środkach ochrony roślin
W ciągu ostatnich 19 lat zebraliśmy z polskiej wsi ponad 28,5 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. To równowartość wagi dwóch Krzywych Wież w Pizie – podkreśla Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR).
Zgodnie z polskim prawem użytkownicy środków ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne są zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach do sklepu. Poprzez System Zbiórki Opakowań PSOR, już od ponad 19 lat rolnicy mogą w łatwy sposób wypełniać ten obowiązek.
Zebrano 73 proc. opakowań
Właścicielem Systemu jest Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Według jego zapewnień, rolnicy chętnie korzystają z tego bezpłatnego narzędzia, odpowiednio przygotowując opakowania do zwrotu. W 2022 roku w ramach Systemu PSOR zebrano 73 proc. opakowań po wprowadzonych do obrotu produktach, a 45 proc. z nich zostało poddanych recyklingowi.
Zebrali 19 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin
„System PSOR to sprawdzone od wielu lat i skuteczne narzędzie funkcjonujące z korzyścią dla rolnika, całkowicie bezpłatne dla użytkownika i sklepu. Cieszy nas, że każdego roku masa zebranych opakowań po środkach ochrony roślin przewyższa ustalony przez regulatora poziom. Dzięki prośrodowiskowej postawie rolników, odpowiednio przygotowane opakowania, dokładnie opróżnione i co najmniej trzykrotnie wypłukane, stają się cennymi surowcami i są efektywnie i bezpiecznie zagospodarowane. Uzyskany w ramach recyklingu surowiec wykorzystywany jest do produkcji elementów takich, jak rury osłonowe do światłowodów. Z kolei energia uzyskana z opakowań wykorzystywana jest do różnych
procesów technologicznych zastępując zużycie węgla, ropy czy gazu. Służy również jako źródło ciepła dla biur i osiedli mieszkalnych” – mówi cytowana w komunikacie dr Joanna Gałązka z PSOR.
Stowarzyszenie podkreśla, że koszty funkcjonowania Systemu ponoszą firmy wprowadzające środki ochrony roślin i inne środki niebezpieczne wykorzystywane w rolnictwie, czyli ich producenci i importerzy. Natomiast użytkownicy i sprzedawcy nie ponoszą kosztów zbierania opakowań.
Fala przemytu "lewych" pestycydów na wschodniej granicy. Uwaga, mogą być szkodliwe dla upraw!
Puste i trzykrotnie wypłukane
„System PSOR to sprawdzone i skuteczne narzędzie funkcjonujące od wielu lat z korzyścią dla rolnika. Jest całkowicie bezpłatne dla użytkownika środków ochrony roślin oraz sklepu, a zatem w pełni realizuje cele Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów (ROP). Puste i trzykrotnie wypłukane opakowania po środkach ochrony roślin rolnik powinien zwrócić do sklepu, który prowadzi zbiórkę. W praktyce opakowanie można przynieść do dowolnego sklepu, który sprzedaje te preparaty. Nie ma konieczności okazywania paragonu czy też faktury. Sklepy zarejestrowane jako punkty odbioru można wyszukać poprzez stronę http://systempsor.pl/punkty-odbioru/” – wskazano w komunikacie.
Zaznaczono w nim, że sklep ma obowiązek przyjąć bezpłatnie opakowanie i mieć podpisaną umowę na wywóz tych odpadów z firmą świadczącą profesjonalne usługi odbioru, transportu i unieszkodliwiania tzw. odpadów po substancjach niebezpiecznych.
„Operator działający w imieniu producentów i importerów odbiera opróżnione i wypłukane opakowania z punktów sprzedaży, a zebrane opakowania są poddawane procesowi recyklingu i odzysku. Przekazanie pustych opakowań do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska, a przetworzony produkt nie zostanie użyty do produkcji elementów, które mogłyby mieć bezpośredni kontakt z ludźmi lub z żywnością” – podsumowuje PSOR.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz