Uwaga na podrabiane środki ochrony roślin. Zagrożenie dla upraw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-07-2016,15:45 Aktualizacja: 21-07-2016,15:51
A A A

Około dwustu kilogramów płynów i granulatów - aż tyle podrobionych środków ochrony roślin znaleźli policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. Produkty miały niebawem trafić do sprzedaży.

Wspierani przez kolegów z wydziału kryminalnego przeszukali pomieszczenia magazynowe na jednej z posesji na terenie gminy Białopole.

W sumie znaleźli tam i zabezpieczyli około dwustu kilogramów różnego rodzaju środków do ochrony roślin.

A raczej środków niewiadomego pochodzenia i składu, płynów oraz granulatów przechowywanych w opakowaniach oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi znanych marek.

DuPount, środki ochrony roślin, przemyt, konferencja, DuPont Poland, Michał Grzbiela

Nielegalne i podrabiane środki ochrony roślin to wielkie zagrożenie

Chociaż nielegalne i podrabiane środki ochrony roślin są dużym problemem w całej Europie, to nasz kraj jest szczególnie narażony na ich przemyt ze względu na bliskość Białorusi, Rosji i Ukrainy. Specjaliści ostrzegają, że ich stosowanie,...
"Funkcjonariusze zabezpieczyli również podrobione etykiety i hologramy oraz komputer i drukarkę, które najprawdopodobniej służyły do ich wydruku" - poinformowali policjanci z chełmskiej komendy.

W związku z tą sprawą mundurowi zatrzymali 43-letnią kobietę, która miała według nich oferować do sprzedaży te podróbki. Zostały jej przedstawione zarzuty.

Zgodnie z przepisami wprowadzanie do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Policjanci i eksperci z branży rolno-spożywczej zawsze przy takich okazjach przestrzegają rolników przed kupowaniem pestycydów z podejrzanych źródeł.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, środki ochrony roślin, podrabiane środku ochrony roślin

Środki ochrony roślin wciąż są podrabiane

Nie od dziś wiadomo, że głównie zza wschodniej granicy na polski rynek trafiają podrabiane środki ochrony roślin. Tylko podkarpaccy celnicy od początku roku zatrzymali już 156 kg i 141 litrów takich pestycydów. Celnicy...
Zakupione podróbki mogą po pierwsze stwarzać zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Po drugie ich skuteczność jest wątpliwa, więc to pieniądze wyrzucone w błoto. Po trzecie można w ten sposób stać się mimowolnym uczestnikiem procederu przestępczego.

Przede wszystkim należy nabywać środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania w Polsce przez ministra rolnictwa (ich wykaz oraz rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w tym zakresie znajdują się na stronie internetowej resortu).

Natomiast uważać należy m.in. w sytuacjach, gdy kupowane środki mają podejrzanie niską cenę albo są sprzedawane za pośrednictwem internetu bez podania pełnych danych sprzedającego (nazwy firmy/przedsiębiorcy, numeru identyfikacji podatkowej, siedziby i adresu przedsiębiorcy).

Poleć
Udostępnij