Środki ochrony roślin wciąż są podrabiane
Nie od dziś wiadomo, że głównie zza wschodniej granicy na polski rynek trafiają podrabiane środki ochrony roślin. Tylko podkarpaccy celnicy od początku roku zatrzymali już 156 kg i 141 litrów takich pestycydów.
Celnicy przypominają, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin potrzebne jest zezwolenie ministra rolnictwa. Opakowania jednostkowe powinny być ponadto szczelnie zamknięte i nieuszkodzone, zaopatrzone w zatwierdzoną i sporządzoną w języku polskim etykietę. Niezbędne jest także spełnienie wymagań określonych w zezwoleniu na wprowadzanie środka ochrony roślin do obrotu.
Nielegalne i podrabiane środki ochrony roślin to wielkie zagrożenie
- Środki zatrzymane przez Służbę Celną na granicy takich wymogów nie spełniały. Najczęściej ukrywane były w bagażu podręcznym, bagażniku, kole zapasowym czy zbiornikach paliwa - ujawniła Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu.
Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że w wielu przypadkach nielegalnego importu niezarejestrowanych i niedopuszczonych do obrotu w UE środków zawarte były substancje niedopuszczone do produkcji, a tym samym niebezpieczne dla roślin i środowiska.
- Ich pozostałości w spożywanych przez ludzi i zwierzęta roślinach są bardzo niebezpieczne dla zdrowia - przestrzega Chabowska i zwraca uwagę, że choć z reguły przemycane są nieduże ilości (np. 4-5 litrów lub 10-20 kg) to należy pamiętać, że w produkcji rolnej lub sadowniczej środki są mocno rozcieńczane.
Rolnicy wydają coraz więcej na środki ochrony roślin i nawozy
O problemie wprowadzania do obrotu podrobionych środków ochrony roślin rozmawiano podczas spotkania, które niedawno odbyło się w siedzibie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, Polskiego Stowarzyszenia Obsługi Rolnictwa oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
"Wszystkie strony zadeklarowały wolę współdziałania na rzecz ograniczania wprowadzania do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin. Podkreślono, jak istotną rolę w zwalczaniu tego niebezpiecznego procederu odgrywa ciągłe podnoszenie świadomości użytkowników oraz uczestników łańcucha dystrybucyjnego środków ochrony roślin, w zakresie zagrożeń dla życia ludzi, zwierząt oraz środowiska, jakie mogą powodować podrobione produkty. Jednym z planowanych działań jest wspólne przygotowanie kampanii informacyjnej dotyczącej podrobionych środków ochrony roślin" - napisano w komunikacie po spotkaniu.