To ostatni rok dla tiachloprydu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2020,12:50 Aktualizacja: 24-01-2020,12:57
A A A
Oprócz chloropiryfosu oraz chloropiryfosu metylowego, decyzją Komisji Europejskiej, w tym roku z handlu wycofany zostanie także tiachlopryd. 
 
To substancja insektycydowa należąca do grupy neonikotynoidów, wprowadzona na rynek w 1999 r. Stosowana jest w uprawie roślin rolniczych, sadowniczych oraz ozdobnych. W przypadku tej pierwszej grupy, najbardziej rozpowszechniona jest w uprawie rzepaku ozimego i jarego, ale występuje także w środkach do ochrony ziemniaka, kukurydzy oraz buraka cukrowego. 
 
ochrona rzepaku, KZPRiRB, chloropiryfos, chloropiryfos metylowy, wycofane substancje aktywne, insektycydy rzepakowe,

Ochrona rzepaku bez chloropiryfosu

Unia Europejska ogłosiła, że decyzją z 13 stycznia 2020 r. wycofany został chloropiryfos - informuje Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.    Insektycydy zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos...
W rzepaku ozimym aktualnie zarejestrowanych jest 12 insektycydów, które stosuje się do zwalczania chowaczy łodygowych, słodyszka rzepakowego i szkodników łuszczynowych.
 
Natomiast w rzepaku jarym rejestracja obejmuje 9 insektycydów, które służą do zwalczania słodyszka rzepakowego i szkodników łuszczynowych.
 
„Tiachlopryd należy do jednych z najbezpieczniejszych insektycydów dla pszczół, a wycofanie z ochrony kwitnących roślin rzepaku spowoduje duże problemy z prawidłową ochroną, gdyż zostaną tylko 2 grupy chemiczne, czyli pyretroidy oraz acetamipryd - ostatnia substancja czynna z grupy neonikotynoidów” - komentuje decyzję komisji Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. 
 
„Taka sytuacja spowoduje bardzo szybkie wytworzenie populacji szkodników odpornych, bo praktycy nie będą mogli stosować szerokiej rotacji różnych grup chemicznych” - dodaje. 
 
Zgodnie z decyzją komisji, tiachlopryd może pozostać w handlu do 3 sierpnia 2020 r., natomiast ostateczny termin stosowania mija 3 lutego 2021 r. A więc obecny rok jest ostatnim, w którym można stosować insektycydy zawierające tiachlopryd w rzepaku ozimym i jarym oraz w innych uprawach. 
 
Poleć
Udostępnij