Pomimo deszczowych dni, na polach wciąż dużo się dzieje - zauważają przedstawiciele firmy ProCam w kolejnym komunikacie fitosanitarnym.
Pomimo deszczowych dni, na polach wciąż dużo się dzieje - zauważają przedstawiciele firmy ProCam w kolejnym komunikacie fitosanitarnym. Do szkodników glebowych (rolnice, łokaś garbatek, drutowce, pędraki, krocionóg piaskowy, stonoga murowa, śmietka kapuściana) w tych przekropnych i ciepłych okolicznościach przyrody dołączają patogeny.
Ich nasilenie wzrasta szczególnie na wcześnie sianych pszenicach i jęczmieniu. Na wykonanych przez nas zdjęciach znaleźliśmy już rozwinięte grzybnie, zarówno rdzy jęczmienia, rdzy żółtej czy mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz plamistości siatkowej jęczmienia. Jeżeli obecna pogoda wciąż będzie się utrzymywać to musimy mieć na uwadze jesienne zabiegi fungicydowe - wskazują przedstawiciele firmy ProCam.
Instytut Ochrony Roślin – PIB informuje o licznym występowaniu różnych szkodników na roślinach rzepaku ozimego w Winnej Górze (woj. wielkopolskie). Szczególnie groźne dla roślin rzepaku we wrześniu...
Nie zapominajmy o ciągłym rozwoju oraz żerowaniu pluskwiaków/mszyc, ale także skoczków, które są wektorami wirusów zarówno na zbożach, jak i na rzepaku. Obserwujemy przeloty mszyc na oziminy z kukurydzy oraz traw.
Na rzepak dosyć intensywnie nalatuje mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana, a żeruje mszyca kapuściana. Pogoda sprzyja zarówno infekcji szarej pleśni, jak i suchej zgnilizny kapustnych. Sygnalizujemy też o ponadprzeciętnym porażeniu rzepaku przez kiłę kapusty, która będzie znacznie rzutowała na jego przezimowanie.
Ziemniak schodzący do magazynów, czy kopców narażony jest na wszelkiego rodzaju zgnilizny, od suchej zgnilizny do mokrej zgnilizny, a także na zarazę ziemniaka. Na zdjęciach przedstawiamy porażenie bulw przez trudnego do zwalczania wirusa Y, który eliminuje bulwę jako sadzeniaka w kolejnym roku. Chrząszcze stonki ziemniaczanej zeszły na zimowanie w głąb gleby do poziomu poniżej 0,7 m, co może wskazywać na ciężką i mroźną zimę.
Za dobre przygotowanie ozimin do przezimowania odpowiada w znacznym stopniu nawożenie dolistne mikroelementami, m.in. w celu zagęszczenia soków, a także stosowanie bioregulatorów, które wspierają fizjologię roślin.
Należy przyjrzeć się niedoborom/chorobom fizjologicznym, które męczą rośliny, aby na podstawie oceny makroskopowej prawidłowo przeanalizować braki (najczęściej manganu, molibdenu oraz boru).
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz