W Winnej Górze (woj. wielkopolskie) pracownicy IOR-PIB stwierdzili występowanie wielu szkodników, które przekroczyły już progi ekonomicznej szkodliwości.
Instytut Ochrony Roślin – PIB informuje o licznym występowaniu różnych szkodników na roślinach rzepaku ozimego w Winnej Górze (woj. wielkopolskie).
Szczególnie groźne dla roślin rzepaku we wrześniu oraz w październiku jest trzecie pokolenie śmietki kapuścianej. Liczne osobniki tego agrofaga odłowiono w żółtych naczyniach. Próg ekonomicznej szkodliwości, tj. 1 muchówka w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni został przekroczony.
Szkodniki jesienne uszkadzają rzepak już w początkowych fazach wegetacji, kiedy młode rośliny są najbardziej wrażliwe. Żeby temu zapobiec warto z wyprzedzeniem przygotować plan jesiennej ochrony plantacji. Termin pojawu i nasilenie...
Próg został również przekroczony w przypadku mszycy brzoskwiniowej (pierwsze zauważone osobniki) oraz mszycy kapuścianej (na brzegu pola dwie kolonie mszyc na 1m2; mszyce wektory - pierwsze zauważone jesienią szkodniki).
W tym okresie warto również zwrócić uwagę na chrząszcze pchełki rzepakowej. Odłowiono już bardzo dużą liczbę chrząszczy w żółtych naczyniach, podczas gdy próg ekonomicznej szkodliwości, to trzy chrząszcze na 1mb. rzędu roślin.
Zaobserwowano też liczne gąsienice tantnisia na roślinach rzepaku (próg-1 gąsienica/1 roślinę) oraz gnatarza rzepakowca (próg: wschody-1 larwa na roślinę).
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz