Środki ochrony roślin w liczbach. Czego zużywamy najwięcej?
65,3 tys. t - tyle wyniosła sprzedaż środków ochrony roślin w roku gospodarczym 2018/2019, przy czym tylko 17 tys. t (ok. 26 proc. środków dostarczonych na rynek) pochodziło z produkcji krajowej.
Jak podaje w swoim dokumencie "Rolnictwo w 2019 roku" Główny Urząd Statystyczny, w strukturze sprzedaży dominowały jak zwykle pestycydy importowane (ok. 74 proc.). Ich sprzedaż sięgnęła 48,3 tys. t.
"W strukturze krajowej produkcji ok. 3,5 proc. stanowiły preparaty opóźniające kiełkowanie i regulatory wzrostu (0,6 tys. t), 4,8 proc. - środki owadobójcze i roztoczobójcze (0,81 tys. t), a ok. 24,7 proc. środki grzybobójcze, bakteriobójcze i do zaprawiania ziarna (4,2 tys. t)" - wylicza GUS.
PZPRZ: wycofywanie ŚOR szkodzi rolnictwu
I zaznacza, że podstawę w krajowych dostawach stanowiły środki chwastobójcze z produkcją na poziomie 11,5 tys.t (67,6 proc.). W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku produkcja krajowych środków ochrony roślin spadła o ponad 18 proc., przy czym struktura zmian była zróżnicowana - produkcja fungicydów wzrosła o 15,3 proc., a herbicydów zmalała o 23,9 proc.
Zaobserwowano także wielokrotny wzrost produkcji środków z grupy "pozostałe" (głównie preparaty antyślimakowe) z praktycznie znikomej do 15,6 t w 2018 roku.
"W strukturze importu dominowały również herbicydy (nieco ponad połowę sprowadzonych środków) - w masie towarowej 24,3 tys. t, drugie miejsce pod względem wolumenu wwiezionych środków zajęły fungicydy - 15,6 tys.t (32,3 proc.) i kolejno insektycydy - 4,6 tys. t (9,5 proc.) i regulatory wzrostu - 2 tys. t (4,1 proc.). W porównaniu do roku poprzedniego sprowadzono więcej fungicydów (o 12,3 proc.), insektycydów (o 5,7 proc.), a mniej herbicydów (o 12,7 proc.). Ogólnie import pestycydów zmniejszył się rok do roku o 4,4 proc." - czytamy w dokumencie GUS-u.
Coraz trudniejsza ochrona buraka cukrowego. Kolejne substancje do odstrzału
Eksperci z tej instytucji podkreślają, że zużycie środków ochrony roślin dla poszczególnych rodzajów upraw jest bardzo zróżnicowane, przy czym generalnie najwięcej środków na jednostkę powierzchni stosuje się w uprawach sadowniczych i warzywniczych.
I tak, w 2018 r. wskaźnik zużycia środków ochrony roślin w substancji czynnej na 1 ha uprawy jabłoni wynosił 10,464 kg/ha. Całkowita masa zastosowanych substancji czynnych wyniosła 1,53 tys. ton z czego 94,6 proc. stanowiły fungicydy, z czego najczęściej stosowano preparaty zawierające kaptan, siarkę oraz różne formy miedzi. Udział herbicydów oraz insektycydów w ogólnym zużyciu śor był niewielki i stanowił odpowiednio 2,9 i 2,4 proc
Badanie zużycia śor objęło też jęczmień jary. Na ponad 0,5 mln powierzchni uprawy zastosowano około 350 t różnych substancji, co dało średnie zużycie 0,621 kg na ha. W strukturze gatunkowej dominowały środki chwastobójcze (77,3 proc.), grzybobójcze (18 proc.) oraz regulatory wzrostu przeciwdziałające zjawisku wylegania (2,7 proc.). Pośród herbicydów dominowały preparaty zawierające substancje MCPA.
Wycofywane substancje. Do kiedy w sprzedaży?
"Uprawą ważną pod względem ekonomicznym i istotną pod względem stosowania ochrony chemicznej jest w Polsce rzepak ozimy. Uprawa rzepaku staje się coraz bardziej utrudniona na skutek wycofania z obrotu (decyzjami KE) kluczowych substancji aktywnych, np. zapraw na bazie neonikotynoidów. Stosowane zamienniki nie są tak skuteczne i sprawiają że uprawa rzepaku jest bardziej skomplikowana pod względem stosowanych zabiegów i przez to bardziej kosztowna. Wzrost kosztów uprawy związany jest ze zwiększeniem konieczności zastosowania zabiegów nalistnych" - wskazuje GUS.
Średnie zużycie śor na uprawę rzepaku w 2018 r. wyniosło 1,739 kg/ha. Na powierzchnię ok. 0,87 mln ha zastosowano 1,5 tys. t różnych substancji czynnych spośród których dominowały herbicydy (53 proc.) ze średnim zużyciem 0,922 kg, fungicydy (26 proc.) - 0,452 kg/ha oraz insektycydy 16,3 proc. ze średnim zużyciem 0,284 kg/ha.
Pośród herbicydów dominowały środki na bazie metazachloru, a wśród insektycydów - preparaty z grupy fosforoorganicznych.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz