Ostra odpowiedź organizacji rolniczych na działania ekologów
Wiadomość o złożeniu 15 listopada zawiadomienia do prokuratury na ministra rolnictwa przez Greenpeace oraz Fundację Frank Bold w sprawie wydania czasowych zezwoleń dla zapraw z grupy neonikotynoidów do ochrony rzepaku ozimego i buraków cukrowych, rozsierdziło organizacje rolnicze.
"Kolejny raz Greenpeace pokazuje, że potrafi tylko atakować, a nie rozwiązywać konstruktywnie ważne problemy w rolnictwie" - grzmi we wspólnym oświadczeniu Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.
Ekolodzy donoszą do prokuratury na ministra rolnictwa
- Od 17 miesięcy czekamy na odpowiedź Greenpeace na nasze listy otwarte. Mają czas atakować w mediach, zbierać pieniądze, a lekceważą dobrą wolę odpowiedzialnych rolników - mówi Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
- Zaskakujące jest działanie Greenpeace, które nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska, bo brak zapraw powoduje konieczność wielokrotnych oprysków. Czy mamy nie uprawiać rzepaku w Polsce, czy mamy stosować coraz więcej mniej skutecznej chemii? Warto pamiętać, że pszczoły potrzebują rzepaku, a ponadto bez stabilnej produkcji rzepaku nie da się w Polsce zrealizować ambitnego planu uniezależniania się od pasz GMO - dodaje Młodecki.
Ekolodzy zarzucają ministrowi złamanie procedur ws. neonikotynoidów
Komisja Europejska nie wzięła jednak pod uwagę tego, że rośliny uprawiane po burakach cukrowych w Polsce to głównie zboża, które nie są atrakcyjne dla pszczół, stąd stosowanie neonikotynoidów jest bezpieczne dla owadów zapylających.
- Wierzymy w zdrowy rozsądek opinii publicznej, która nie pozwoli się zmanipulować lobby aktywistów. Przypominamy, że neonikotynoidy w burakach są obecnie stosowane w Polsce, a rodzin pszczelich systematycznie przybywa - zaznacza Krzysztof Nykiel, prezes zarządu głównego Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.
Warto podkreślić, że dotychczas 12 krajów unijnych udzieliło już czasowych zezwoleń kryzysowych dla zapraw z grupy neonikotynoidów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś