Omacnica prosowianka – zalety biologicznego zwalczania
Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) to szkodnik, który stanowi coraz większe zagrożenie dla upraw kukurydzy w Polsce. Jest to związane zarówno ze wzrostem areału upraw kukurydzy jak i intensyfikacji jej produkcji.
Gąsienice omacnicy żerują już od końca czerwca na nadziemnych częściach roślin, powodując znaczne straty w ilości i jakości plonu. Najczęściej uszkadzają kwiatostany męskie żywiąc się pylnikami i pyłkiem w wiechach, przegryzają świeże znamiona kolb, wyjadają formujące się ziarniaki, drążą korytarz w dokolbiu i rdzeniu kolby. W łodygach uszkadzają wiązki przewodzące, powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju oraz wyłamywanie się roślin. Uszkodzone rośliny są podatne na choroby grzybowe, a z miejsc żerowania wysypują się trociny. Na uszkodzonych kolbach dochodzi do infekcji wtórnych, co powoduje występowanie mykotoksyn w plonie ziarna.
Omacnica prosowianka pojawia się na plantacjach kukurydzy w czerwcu, szczyt składania jaj przypada na koniec czerwca, a masowy wylęg gąsienic na pierwszą i drugą połowę lipca.
Do momentu powstania pierwszych uszkodzeń, problem z tym szkodnikiem zwykle nie jest dostrzegany. Dopiero, kiedy kukurydza zaczyna się łamać problem staje się widoczny. Ochrona przed gąsienicami często przeprowadzana jest nieselektywnymi środkami ochrony roślin. Takie zabiegi niszczą wiele organizmów pożytecznych, regulujących w późniejszym czasie populacje mszyc, m.in. złotooki i biedronki. Zachowanie tych organizmów mogłoby przełożyć się brak konieczności wykonywania zabiegów ochrony przeciw mszycom w późniejszym terminie.
Jedna larwa złotooka w ciągu dnia może zjeść ok. 50 mszyc lub 300 przędziorków. Jedna larwa biedronki w czasie swojego rozwoju, który trwa ok. 4 tygodni zjada przeciętnie ok. 600 mszyc. Z kolei dorosłe biedronki niszczą dziennie około 50 sztuk tych szkodników.
Do zwalczania omacnicy z pewnością można polecić metodę biologiczną z użyciem kruszynka (Trichogramma spp.). W wielu przypadkach jej skuteczność siega nawet 80% i może być porównywana z zastosowaniem środków chemicznych. Dzięki temu metoda ta zyskuje coraz większą popularność.
Wybór tego typu biorozwiązania wiąże się z koniecznością zamawiania preparatów przed sezonem, gdyż jest to metoda wymagająca przygotowania materiału biologicznego oraz precyzyjnego wyznaczenia terminu zabiegu indywidulanie dla każdej lokalizacji.
Biologiczne zwalczanie omacnicy prosowianki jako alternatywa dla zabiegów chemicznych – BIO-ROZWIĄZANIA
Metoda biologiczna polega na introdukcji naturalnego wroga - kruszynka (Trichogramma spp.) do upraw kukurydzy.
Kruszynek (Trichogramma) to mała błonkówka, pasożytująca jaja różnych gatunków motyli, m.in. omacnicy prosowianki, słonecznicy orężówki oraz rolnic. Samice kruszynka odnajdują jaja szkodników, a następnie składają do nich swoje jaja. Po 8-15 dniach ze spasożytowanych jaj wylatują kruszynki, które aktywnie poszukują kolejnych jaj motyli. Potomstwo 1 samicy niszczy około 190 jaj szkodników.
Dostępne są dwie formy aplikacji tej pożytecznej błonkówki:
- na małych areałach za pomocą kartonowych zawieszek zawierających larwy i poczwarki kruszynka – preparat o nazwie TrichoCap®. Aplikację prowadzi się ręcznie, umieszczając kartonową zawieszkę u nasady pierwszych w pełni rozwiniętych liści.
- na dużych areałach za pomocą zabiegu agrolotniczego – TrichoLet®. Do tego celu wykorzystuje się innowacyjną, opatentowaną metodę introdukcji z wykorzystaniem ultralekkiego statku powietrznego – wiatrakowca Zen -1. Metoda polega na równomiernym zrzucaniu kruszynka z wysokości ok 7 m bezpośrednio na powierzchnię roślin.
Zastosowanie metody biologicznej jest efektywnym sposobem ochrony przed omacnicą prosowianką. Skuteczność zabiegów jest uzależniona od nasilenia szkodnika, sposobu i prawidłowego terminu aplikacji oraz warunków meteorologicznych. Preparatów zawierających kruszynka nie można przechowywać, dlatego są one dostarczane bezpośrednio przed aplikacją.
Dostawca preparatów zawierających kruszynka firma BIOCONT zapewnia:
- najwyższą jakość materiału biologicznego
- dostarczenie preparatów w odpowiednim, wyznaczonym indywidualnie terminie
- przeprowadzenie oceny skuteczności zabiegu po wykonaniu zabiegu agrolotniczego
Zalety biologicznej metody ochrony kukurydzy przed omacnicą prosowianką:
- długotrwała skuteczność ochrony przewyższająca często ochronę chemiczną,
- pozwala zachować cały szereg pożytecznych organizmów chroniących kukurydzę przed mszycami i innymi szkodnikami np. biedronek, złotooków, muchówek bzygowatych,
- nie obciąża środowiska naturalnego,
- możliwość zastosowania na obszarach chronionych oraz terenach występowania wód powierzchniowych i ujęć wody,
- oszczędność czasu i sprzętu,
- termin zabiegu wyznacza dostawca preparatów,
- przyczynia się do ogranicza strat plonów kukurydzy, oraz ograniczenia występowania mykotoksyn w ziarnie,
- umożliwia produkcję bez pozostałości środków ochrony roślin.