Kontrole stosowania pestycydów. Na co zwracają uwagę inspektorzy?
Jedną z form kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest wizyta u rolnika w trakcie wykonywania przez niego zabiegów z użyciem środków ochrony roślin. Żeby uniknąć kary, trzeba stosować się do przepisów.
"Każdy z nas wie, jak ważne jest zdrowie i bezpieczeństwo, niezależnie od tego czy mieszkamy w mieście, czy na wsi i czy jesteśmy konsumentem, czy producentem żywności. Rozpoczynająca się wegetacja roślin i presja ze strony chorób, szkodników i chwastów zmusza rolników do ochrony plantacji przed niekorzystnym działaniem organizmów szkodliwych. To czas intensywnych zabiegów z użyciem środków ochrony roślin w uprawach polowych oraz wzmożonych kontroli w zakresie ich prawidłowego stosowania" - przekazuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.
Legalność, zezwolenia, szkolenia. Inspekcja kontroluje obrót pestycydami
- Ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin sprzętem naziemnym, z wyłączeniem sprzętu montowanego na pojazdach szynowych oraz innego sprzętu stosowanego w kolejnictwie.
- Sprawność techniczna opryskiwacza. Używany sprzęt opryskujący powinien być sprawny technicznie i posiadać ważne badanie potwierdzone znakiem kontrolnym wydanym przez upoważnioną Stację Kontroli Opryskiwaczy. Sprawdzeniu podlega: szczelność układu cieczowego, prawidłowe działanie zaworów przeciwkroplowych, sprawność działania zespołu rozdzielacza, manometru i układu filtracji oraz dobór dysz na belce polowej, równomierność wypryskiwanej cieczy na całej szerokości roboczej (ocena wizualna) i stabilność belki polowej.
- Właściwy dobór środka ochrony roślin użytego do zabiegu w danej uprawie: zgodność z przeznaczeniem, dawka środka, termin zastosowania (faza rozwojowa rośliny uprawnej), opakowanie środka ochrony roślin, tj. jego oryginalność, data produkcji, nr partii (w przypadku gdy sporządzenie cieczy odbywa się na opryskiwanym polu).
- Odpowiednie warunki pogodowe podczas wykonywania zabiegu: temperatura otoczenia zapewniająca optymalną skuteczność środka, prędkość wiatru do 4 m/s.
- Zapewnienie bezpiecznej odległości opryskiwanej uprawy w odniesieniu do sąsiednich plantacji.
Jak podkreśla bydgoski WIORiN, dobrą praktyką jest wykonywanie zabiegów z użyciem środków ochrony roślin w godzinach wieczornych – po oblocie pszczół, szczególnie w przypadku występowania na opryskiwanej plantacji kwitnących roślin, w tym chwastów stanowiących pożytek dla pszczoły miodnej i innych owadów zapylających.
"Ponadto ważna jest właściwa ochrona operatora opryskiwacza, poprzez stosowanie osobistej odzieży ochronnej w postaci np. kombinezonu, okularów ochronne i rękawic gumowych" - wskazują inspektorzy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz