Na stronie Komisji Europejskiej trwają konsultacje publiczne dotyczące przeglądu i oceny skutków dyrektywy 2009/128/WE ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów. Konsultacje trwają do 12 kwietnia 2021 r.
Podczas wczorajszego posiedzenia senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła stanowisko rządu i resortu odnośnie najważniejszych punktów „Unijnej...
Zachęcamy wszystkich rolników do wzięcia udziału w konsultacjach i wyrażenia swojego zdania w sprawie stosowania pestycydów. Wystarczy kliknąć na
ten link i się zarejestrować.
Na skrzynkę pocztową przyjdzie wówczas e-mail z nazwą użytkownika i przekierowaniem do odpowiedniej strony w celu utworzenia hasła do indywidualnego konta. Można się do niego wielokrotnie logować. Nie trzeba więc od razu wypełniać całej ankiety. Ewentualnie można ją wypełnić w całości, ale nie wysyłać, żeby do niej jeszcze wrócić. Cały proces dostępny jest w języku polskim, ale każdorazowo, przy kolejnych krokach, trzeba wybierać go z listy dostępnych języków (zazwyczaj w prawym górnym rogu).
Konsultacje te mają na celu zebranie opinii obywateli na temat prawodawstwa unijnego dotyczącego stosowania pestycydów, przeznaczonych zarówno do wykorzystania w rolnictwie, jak i poza nim, a także przez użytkowników profesjonalnych i nieprofesjonalnych. Komisja chce się dowiedzieć jak obywatele UE postrzegają mocne i słabe strony obecnego prawodawstwa, a także jak odbierają poziom ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska.
Stosowanie pestycydów jest ściśle regulowane na szczeblu UE przez Dyrektywę 2009/128/WE ustanawiającą ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów”, zwaną również dyrektywą w sprawie zrównoważonego stosowania.
O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowej IOR – PIB, jakie wyzwania stoją przed współczesnym rolnictwem i w jaki sposób się ono zmienia mówi prof. dr. hab. Marek...
We wdrażaniu jej przepisów uczestniczą państwa członkowskie UE. Dyrektywa określa cele ogólne, natomiast państwa członkowskie za pośrednictwem krajowych planów działania przenoszą je na swoje „podwórka”, ustanawiając cele ilościowe, środki i harmonogramy. Komisja ustanowiła zharmonizowane wskaźniki ryzyka i ocenia postępy w realizacji celów na podstawie krajowych sprawozdań dotyczących tych wskaźników.
W opracowanym przez Komisję sprawozdaniu z realizacji za 2020 r. stwierdzono istotne niedociągnięcia państw członkowskich we wdrażaniu, stosowaniu i egzekwowaniu niektórych elementów dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania.
W związku ze stwierdzonymi niedociągnięciami i zgodnie z ambicjami komisji dotyczącymi Zielonego Ładu w zakresie ograniczenia stosowania pestycydów chemicznych i związanego z nimi ryzyka, komisja planuje przegląd dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania w celu zaradzenia jej ograniczonej skuteczności.
Odpowiedzi udzielone w ankietach zostaną uwzględnione podczas przygotowywania dokumentu roboczego służb KE, w którym zostaną przedstawione wyniki oceny równoległej.
Na zdjęciach przedstawiamy część pytań i zagadnień poruszanych w ankiecie.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz