Jak uniknąć błędów podczas mieszania agrochemikaliów? Przypominają doradcy PROCAM
Wiosna trwa i przed nami wiele zabiegów ochrony do wykonania. Jak podejść do ochrony roślin, by skutecznie i bezpiecznie aplikować środki ochrony roślin?
Należałoby się zastanowić nad wieloma czynnikami związanymi bezpośrednio i pośrednio z wykonywanymi zabiegami chemicznymi ochrony roślin oraz ustalić właściwą kolejność wprowadzanych komponentów do opryskiwacza (rozwadniacza).
1. Napełnienie opryskiwacza wodą w ilości 3 jego objętości, przy czym woda powinna mieć temperaturę powyżej 10°C najlepiej wstępnie ogrzana przez promienie słoneczne, a nie prosto z wodociągu.
2. Płynny roztwór nawozów mikroelementowych.
3. Następnie dodajemy rozcieńczone środki ochrony roślin, które tworzą zawiesiny, czyli wszelkiego rodzaju proszki i mikrogranulaty (WP, WG).
4. Kolejno dodajemy środki ochrony roślin tworzące emulsje (EC, EO, EW, SC).
5. Ostatnią grupą są środki ochrony roślin tworzące roztwory (SL, SG, SP).
6. Na końcu uzupełniamy wodą do pełna przez cały czas przy włączonym mieszadle.
Mając ponadto na uwadze Tank-Mix składający się z mikro i makroelementów, pestycydów oraz złej jakości wody, pamiętajmy o dodatku kondycjonera wody, aby maksymalnie zniwelować niekompatybilność różnych związków. Przy sporządzaniu zabiegów łączonych pamiętajmy o kilku zasadach:
I. Sporządzoną mieszaninę wykonywać bezpośrednio przed zabiegiem, co uchroni nas przed wytrącaniem się substancji stałych.
II. Wszystkie komponenty dozować bardzo powoli w wyżej opisanej kolejności, przy uprzednim ich rozcieńczeniu np. w wiadrze.
III. Unikać wysokiego stężenia cieczy roboczej.
IV. Najlepiej taki zabieg przeprowadzić wieczorem lub rano, gdy panują niższe temperatury (20-22°C ), a rośliny są suche.
V. Nie mieszać więcej jak 4-5 komponentów, ponieważ przy większej ich liczbie jest większe ryzyko wytracenia, które może prowadzić do spadku skuteczności, lub toksycznego działania w stosunku do rośliny uprawnej.
VI. Zabieg przeprowadzać przy wilgotności powietrza minimum 60% i małym nasłonecznieniu.
VII. Rośliny powinny być w dobrej kondycji o wysokim turgorze.
VIII. Uważać na gwałtowne spadki temperatury poniżej zera kilka dni przed i po zabiegu.
Wiele gospodarstw w celu ograniczenia koszów i kolejnych wjazdów w pole stosuje tank-mixy. Łączne stosowanie agrochemikaliów składających się często z wielu komponentów różnych nawozów dolistnych, fungicydów, insektycydów w dawkach obniżonych (dolne dawki zarejestrowane) przy znacząco ograniczonym stężeniu przynosi wymierne korzyści. Stosując środki ochrony roślin oczekujemy skutecznego zniszczenia występujących agrofagów, przy jednoczesnej ich wysokiej selektywności dla rośliny chronionej i możliwie jak najmniejszych kosztach własnych. I to właśnie koszty, zbieżność przeprowadzanych zabiegów i efektywność wykorzystania czasu skłaniają do stosowania tak zwanych tank-mixów.
Pamiętajmy bez przesady nie mieszajmy wszystkiego ze wszystkim, grozi to utratą stabilności cieczy roboczej, a w najgorszym przypadku fitotoksycznością roślin uprawnych i obniżką plonu. Przed wymieszaniem komponentów należy dokładnie przeczytać etykiety czy nie ma przeciwwskazań do łącznego ich stosowania.
Woda jest nośnikiem i rozpuszczalnikiem wszystkich agrochemikaliów, przyjmuje się, że wizualnie czysta (brak w niej stałych zanieczyszczeń organicznych i mineralnych) nadaje się do sporządzenia cieczy użytkowej i nie stwarza zagrożeń technicznych. Do bardzo ważnych cech jakościowych wody decydujących o jej przydatności w stosowaniu z wieloma środkami ochrony roślin można zaliczyć; właściwości chemiczne (twardość wody i pH).
Na jej twardość składa się zawartość związków wapnia i magnezu, które to podczas gotowania wytrącają się w postaci kamienia kotłowego. Przyjmuje się, że sumaryczna zawartość jonów wapnia, magnezu i sodu poniżej 200mg/l, a żelaza poniżej 1mg/l nie powinna utrudniać zabiegu opryskiwania. Natomiast jeśli mamy do dyspozycji twardą wodę z dużą ilością soli mineralnych, powinniśmy stosować uzdatniacze wody i adiuwanty (obniżające napięcie powierzchniowe wody, regulujące pH i stabilizujące właściwości cieczy).
Jednym z nich jest Isotak, który łączy w sobie te dwie cechy i bardzo dobrze sprawdza się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (susza, niska temperatura, deszcz). Dodatek adiuwtantów takich jak Hurricane Pro+, czy też Hurricane Soil do cieczy roboczej wzmacnia działanie pestycydów dzięki czemu możemy obniżyć ilość stosowanej cieczy na jednostkę powierzchni (150 l/ha), bardziej wykorzystać sprzęt i obniżyć koszty eksploatacji nie tracąc przy tym efektywności zabiegu.
Stosowanie adiuwantów polega na silnym obniżeniu napięcia powierzchniowego doprowadzając do zmniejszenia elastyczności kropli i ułatwienia przylegania na powierzchni rośliny jak największej ilości substancji aktywnej. Szczególne znaczenie ma to przy zwalczaniu chwastów trudno zwilżalnych (pokrytych grubym nalotem woskowym jak np. stokłosy) i przy stosowaniu dużej ilości cieczy roboczej.
Pamiętać należy, że stosowanie adiuwantów pozwala nam na większą mieszalność różnych komponentów pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań w instrukcji stosowania danych preparatów (nie dodajemy ich do herbicydów kontaktowych).
Obecnie wielu producentów agrochemikaliów dopuszcza do łącznego stosowania kilku substancji aktywnych jeśli zbiega się ich termin wykonania (np. regulatory wzrostu, fungicydy, insektycydy i dolistne nawozy mineralne).
Okazuje się często, że już w czasie przygotowywania cieczy użytkowej z wykorzystaniem wielu komponentów zachodzi niekompatybilność fizyczna lub chemiczna poszczególnych składników mieszaniny, która objawia się utratą stabilności cieczy roboczej (rozwarstwieniem, wytrąceniem kłaczków i krystalizacją komponentów) powodując zapychanie filtrów, dysz i uniemożliwiając wykonanie zabiegu ochrony roślin.
Zapraszamy do kontaktu z Doradcami PROCAM w celu doboru najlepszych i uzasadnionych ekonomicznie rozwiązań dla rolnictwa: https://www.procam.pl/kontakt/
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.