Inspekcja ochrony roślin do rolników: wykorzystajcie zimę!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2023,10:00 Aktualizacja: 03-02-2023,9:50
A A A

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca wszystkie osoby stosujące środki ochrony roślin do regularnego zdobywania wiedzy m.in. przez udział w szkoleniach.

"Okres zimowy jest do tego znakomitą okazją. W tym czasie jednostki organizują szkolenia, których programy uwzględniają wszystkie istotne zagadnienia dotyczące wymagań integrowanej ochrony roślin, środków ochrony roślin oraz ograniczania ryzyka związanego z ich stosowaniem. Uczestnicy szkoleń, poza wiedzą i wymianą poglądów, uzyskują również zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" - wskazuje GIORiN.

pestycydy, pole, ciągnik

Ograniczenie stosowania pestycydów to odpowiedź na potrzeby konsumentów

Ograniczenie pestycydów w produkcji rolnej to odpowiedź na potrzeby konsumentów – ocenili przedstawiciele branży rolniczej podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach. Zdaniem ekspertów, zamiast...

Jednocześnie zachęca, by przed rozpoczęciem prac wiosennych zadbać o sprawność techniczną sprzętu wykorzystywanego do stosowania środków ochrony roślin.

"Zapewnienie prawidłowej i precyzyjnej aplikacji środków ochrony roślin, bezpiecznej dla ludzi, zwierząt i środowiska wymaga zastosowania sprawnego technicznie i skalibrowanego sprzętu. Sprawność techniczna sprzętu weryfikowana jest podczas przeprowadzanych okresowo badań technicznych" - zwraca uwagę GIORiN.

Jak przypomina, pierwsze badanie nowego sprzętu należy przeprowadzić nie później niż po upływie 5 lat od dnia nabycia, a kolejne - w przypadku opryskiwaczy polowych i sadowniczych - co 3 lata. Kalibracji maszyn musi dokonać samodzielnie użytkownik.

"Stosowanie środków ochrony roślin nierozerwalnie związane jest z możliwością wystąpienia zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nieprawidłowo zastosowane mogą prowadzić do braku oczekiwanego efektu lub nawet zniszczenia chronionych upraw" - uczula Inspektorat.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij