Huzar Aciv 387 OD - dobre rozwiązanie w zwalczaniu chwastów w zbożach ozimych
Uzyskanie dobrych efektów w produkcji ziarna zbóż nie jest możliwe bez racjonalnych decyzji przy wyborze herbicydów, bowiem źle podjęta decyzja w tym zakresie może skutkować koniecznością stosowania zabiegów poprawiających efektywność zwalczania chwastów i tym samym podrażającym technologię lub dużym, a nawet bardzo dużym spadkiem plonu ziarna oraz obniżeniem jego jakości. Dlatego też decyzja ta nie może być pochopna i przypadkowa.
Wśród licznych propozycji związanych ze zwalczaniem chwastów w zasiewach zbóż ozimych wiosną, a w szczególności w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie, na wyróżnienie zasługuje herbicyd Huzar Activ 387 OD, którego użycie w tym okresie daje bardzo dobre efekty. Ma on bowiem w swoim składzie dwa składniki aktywne: jodosulfuron metylowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika w ilości 10 g/l oraz 2,4-D w formie estru z grupy fenosykwasów w ilości 377 g/l. W zasadzie już pierwsza z wymienionych substancji (jodosulfuron) zapewnia kompletność działania herbicydu, bo decyduje o zwalczaniu szerokiej gamy chwastów jedno i dwuliściennych, natomiast druga z nich (2,4 D) poszerza jeszcze spektrum jego działania w stosunku do chwastów dwuliściennych, a w szczególności chabra bławatka, który na wielu polach jest obecnie bardzo trudnym i niebezpiecznym chwastem. Należy dodać, że Huzar Activ 387 OD jest produkowany w nowoczesnej technologii ODesi zapewniającej lepsze zatrzymywanie i rozprzestrzenianie się preparatu na powierzchni liści i łodyg chwastów oraz lepsze pobieranie substancji aktywnych.
Etykieta
Zarejestrowana dawka herbicydu Huzar Activ 387 OD wynosi 1,0 l/ha pozwala na bardzo dobrą efektywność herbicydu nawet w niesprzyjających dobremu działaniu warunkach atmosferycznych, jakie wiosną w dobie zmieniającego się klimatu są obecnie normą.
Herbicyd Huzar Activ 387 OD działa systemiczne; pobierany jest przez liście oraz korzenie chwastów, następnie przemieszczany jest przez wiązki przewodzące w roślinie, powodując wstrzymanie ich wzrostu i rozwoju. W związku z tym wykazuje dobrą skuteczność nawet w stosunku do chwastów w zaawansowanych fazach wzrostu, choć oczywiście poleca się jego stosowanie tak jak i innych herbicydów w zbożach ozimych na wiosnę możliwie wcześnie, kiedy chwasty jeszcze nie są bardzo rozwinięte, bo Huzar Activ 387 OD może być stosowany już wczesną wiosną przy temperaturze ledwie przekraczającej 5°C. Oczywiście niższe temperatury spowalniają działanie herbicydu, ale nie mają wpływu na jego końcową skuteczność.
Szybkie pobieranie herbicydu
Herbicyd Huzar Activ 387 OD jest bardzo szybko pobierany. W badaniach prowadzonych w IUNG PIB opad deszczu, który wystąpił około 3 godziny po zabiegu nie miał wpływu na skuteczność herbicydu w stosunku do każdego z występujących w łanie chwastów. Systemiczny sposób działania herbicydu sprawia, że oznaki jego wpływu na chwasty stają się widoczne dopiero po kilku dniach, przy czym po 5-6 dniach są już zwykle bardzo wyraźne. Jeśli jednak z jakichś względów zabieg zwalczania chwastów za pomocą herbicydu Huzar Activ 387 przesunie się na termin już zaawansowanej wegetacji tj. na 2-3 dekadę kwietnia to nie ma większej obawy o efektywność działania herbicydu, bo co prawda chwasty są wtedy już w bardziej zaawansowanych fazach wzrostu, ale zwykle warunki termiczne są wówczas lepsze i w związku z tym efektywność zwalczania chwastów jest dobra mimo tak późnego stosowania.
Skuteczność herbicydu
W badaniach przeprowadzonych w IUNG PIB, niektóre z doświadczeń, których celem była ocena skuteczności omawianego herbicydu były zakładane w końcowej fazie krzewienia pszenicy tj. w połowie trzeciej dekady kwietnia, co nie miało jednak większego wpływu na skuteczność zwalczania chwastów. Dobrze pokazuje to wykres 1, który został sporządzony na podstawie średnich wyników z doświadczeń prowadzonych w zakładach doświadczalnych IUNG PIB na Lubelszczyźnie. Wynika z niego, że zarówno miotła zbożowa, przytulia czepna jak i chwasty rumianowate, a także szereg innych gatunków chwastów zostało zwalczonych przez Huzar Active 387 OD na poziomie przekraczającym 90%. Z innych doświadczeń prowadzonych w IUNG PIB wynika, że do grupy zwalczanych chwastów przez herbicyd Huzar Active 387 OD należy zaliczyć także wymieniany już wcześniej chaber bławatek, gorczycę polną, iglicę pospolitą, jasnotę purpurową, przetaczniki, samosiewy rzepaku i wiele innych.
Rys. 1. Skuteczność zwalczania różnych gatunków chwastów w łanie pszenicy ozimej (średnia z czterech eksperymentów zrealizowanych gospodarstwach należących do RZD IUNG PIB Osiny).
Pisząc o wysokiej skuteczności herbicydu Huzar Active 387 OD należy zauważyć, że jest to środek bezpieczny dla roślin chronionych oraz dla roślin następczych.
Polecając do stosowania charakteryzujący się wysoką efektywnością zwalczania chwastów herbicyd Huzar Active 387 OD należy jednak przypomnieć o ważnej zasadzie jaka winna być przestrzegana przy stosowaniu wszystkich środków ochrony roślin, a mianowicie o konieczności stosowania środka z danej grupy chemicznej, na danym polu, nie częściej niż przez 2-3 kolejne lata ze względu na możliwość pojawienia się odporności.
Reasumując należy jeszcze raz stwierdzić, że Huzar Activ 387 OD jest herbicydem, godnym polecenia do zwalczania chwastów w zbożach ozimych w okresie wiosennej wegetacji.