Zmniejszyć dawki azotu i utrzymać plony
W Unii Europejskiej dąży się do ograniczania nawożenia azotem mineralnym. Nie wiadomo w jakim tempie dokładnie będzie ono dalej postępowało, ale trzeba już się do tego przygotowywać. Im rolnik szybciej się do tego przystosuje, tym lepiej dla niego.
Wstęp do tego nasze rolnictwo ma już za sobą, gdy weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" (Dz. U. z 2018 r., poz. 1339), które zostało zastąpione przez podobne rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. (Dz. U. z 2020 r., poz. 243). Te akty prawne określają m.in. maksymalne ilości azotu działającego w poszczególnych uprawach roślin.
"Azotanowe" kontrole gospodarstw. Co wytykali inspektorzy?
Zgodnie z ustawą z dnia 7 maja 2020 r. o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1069), od 1 sierpnia 2021 r. zabronione będzie stosowania mocznika w formie granulowanej, z wyłączeniem stosowania mocznika w formie granulowanej zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Przepis ma na celu ograniczenie strat azotu, ale spowoduje zapewne wzrost cen mocznika.
Część rolników traktuje nawożenie azotem jako środek do usuwania błędów agrotechnicznych. Takie działanie nie powinno mieć miejsca, bo jest nie tylko nieefektywne i nieopłacalne dla rolnika, ale stanowi również zagrożenie dla środowiska naturalnego.
Chodzi o to, aby przy rozsądnym ograniczaniu dawek azotu mineralnego nie spowodować obniżenia plonów i jego jakości. Należy więc dążyć do maksymalnego zwiększenia efektywności stosowanego składnika.
Spadło zużycie nawozów azotowych. Eksperci wskazują dwa powody
Wydaje się to trudne zadanie, ale w części gospodarstw wiele można jeszcze zrobić w tym zakresie poprzez:
- doprowadzenie pH gleby do optymalnej wartości na danym polu;
- troskę o materię organiczną w glebie;
- uprawę chroniącą glebę przed stratami wilgoci;
- prawidłowe stosowanie nawozów naturalnych;
- dostosowanie dawki azotu do zawartości azotu mineralnego w glebie i realnego do uzyskania na danym polu plonu, a także stosowanych nawozów naturalnych;
- stosowanie racjonalnego nawożenia wszystkimi składnikami pokarmowymi (większe docenianie roli przede wszystkim fosforu i potasu);
- właściwy dobór nawozu azotowego;
- terminowe i staranne stosowanie nawozów azotowych;
- nawożenie precyzyjne;
- skuteczne zwalczanie chwastów, chorób i szkodników.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz