"Azotanowe" kontrole gospodarstw. Co wytykali inspektorzy?
1694 nieprawidłowości w zakresie przestrzegania wymagań zawartych w programie azotanowym dopatrzyli się w 2019 roku inspektorzy z ARiMR. Uchybienia wykazują również kontrole prowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska.
Program azotanowy, mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, niesie za sobą szereg wymogów dla gospodarstw w kwestii m.in. sposobu przechowywania i terminów stosowania nawozów naturalnych oraz prowadzenia dokumentacji.
Do 100 tysięcy złotych na zabezpieczenie wód przed azotanami
Przestrzeganie ich sprawdzają inspektorzy ochrony środowiska i z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wyniki kontroli z lat 2018-19 zebrało i opublikowało Centrum Doradztwa Rolniczego.
Przeprowadzone w 2018 roku przez ARiMR kontrole na miejscu wykazały 688 naruszeń wymogów Programu azotanowego w 426 gospodarstwach.
"Największy odsetek naruszeń dotyczy spełnienia wymogu posiadania dokumentacji - opracowywania Planu nawożenia azotem lub wyliczenia maksymalnych dawek azotu w gospodarstwach, których to dotyczy, prowadzenia ewidencji zabiegów przy stosowaniu nawozów, map przechowywania obornika bezpośrednio na gruncie. Poza tym istotne uchybienia dotyczą warunków przechowywania nawozów naturalnych oraz odpowiedniego dawkowania zawartego w nich azotu" - czytamy w opracowaniu CDR.
Zrealizowane w 2019 roku kontrole w zakresie tzw. wzajemnej zgodności również wykazały nieprawidłowości w realizacji Programu azotanowego.
Program azotanowy. Jak zbilansować azot?
W 802 skontrolowanych gospodarstwach stwierdzono aż 1753 niezgodności w zakresie wymogów z Obszaru - Środowisko, zmiana klimatu, utrzymanie gruntów w dobrej kulturze rolnej, z czego 1694 dotyczyło właśnie nieprzestrzegania wymagań zawartych we wspomnianym programie.
"Najwięcej uchybień stwierdzonych podczas kontroli dotyczy dokumentacji z realizacji wymogów nawożenia (955 naruszeń). Pozostałe 798 naruszeń dotyczy nieprawidłowości w przechowywaniu nawozów naturalnych i kiszonek oraz dawek azotu w stosowanych nawozach. Zauważalny jest wysoki odsetek uchybień w niektórych województwach: wielkopolskim i świętokrzyskim" - podaje CDR.
Jeśli chodzi o kontrole ze strony inspektorów ochrony środowiska, w 2018 roku wojewódzkie inspektoraty "prześwietliły" 684 podmioty i podczas 54 kontroli stwierdziły naruszenia wymagań ochrony środowiska.
"Nieprawidłowości związane z działalnością rolniczą dotyczyły niewłaściwych warunków przechowywania nawozów naturalnych, przekraczania ilości stosowanego azotu w nawozach naturalnych azotu względem dopuszczalnej dawki 170 kg/ha oraz braku dokumentacji realizacji założeń Programu azotanowego" - wskazuje CDR.
Program azotanowy: co które gospodarstwo musi przestrzegać?
Podobne "grzeszki" rolników stwierdzono w 2019 roku, kiedy to inspektorzy skontrolowali 2592 gospodarstw. Było w sumie 648 uchybień w 434 podmiotach.
Wnioski wysnute przez autorów opracowania są takie, że po pierwsze blisko dwuletni okres wprowadzania w życie Programu azotanowego to dopiero początek jego realizacji, a po drugie wydaje się konieczne szersze informowanie rolników odnośnie obowiązujących wymogów.
"Istotne wydaje się również praktyczne instruowanie rolników w sferze samodzielnego wykonywania planów nawożenia azotem oraz prowadzenia ewidencji (obecnie na doradcę rolnego przypada ponad 200 gospodarstw rolnych objętych pełną realizacją programu)" - podsumowuje CDR.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz