Większe szanse na przezimowanie zbóż i rzepaku
Dobrze rozwinięty i aktywnie pobierający składniki pokarmowe system korzeniowy, to gwarancja lepszego odżywienia mineralnego rośliny i zaopatrzenia w wodę a także bardziej efektywnego wykorzystania nawozów.
Zwarty pokrój rośliny i nisko osadzony pąk wierzchołkowy zwiększają szanse rzepaku na dobre przezimowanie. Rośliny takie nawet przy dużych uszkodzeniach części nadziemnej lepiej regenerują się wiosną.
Aby wspomóc budowę silnego i dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, i tym samym poprawić przezimowanie roślin, polecamy zastosowanie aktywatora ROOTER.
Stosowanie aktywatora ROOTER - korzyści
- Silnie aktywuje rozwój systemu korzeniowego (zwiększa się zarówno masa systemu korzeniowego, jak i długość korzenia palowego).
- Jest skuteczny zarówno w warunkach dużej wilgotności gleby, jak i przy niedoborach opadów.
- Zwiększa efektywność nawożenia doglebowego - poprawia pobierania składników mineralnych również w temperaturze niższej od optymalnej (ma to szczególne znaczenie dla pobierania fosforu i potasu).
- Zwiększa odporność roślin na stresy abiotyczne, szczególnie suszę.
- W uprawie rzepaku zwiększa średnicę szyjki korzeniowej nie stymulując nadmiernego wzrostu wegetatywnego i nie powodując wyższego osadzenia pąka wierzchołkowego rzepaku.
- W uprawie zbóż poprawia ich krzewienie.
Czym jest ROOTER
Rooter to płynny preparat aktywujący wzrost i rozwój systemu korzeniowego oraz pobieranie składników mineralnych z gleby. Podstawowym składnikiem jest GA 142 – biologicznie aktywny filtrat z alg Ascophyllum nodosum wyprodukowany w oparciu o technologię PhysioActivator™. Preparat został również wzbogacony o składniki mineralne – fosfor (13% m/m) i potas (5% m/m) – ważne nie tylko dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego rzepaku, ale i dla przyszłego plonowania. Algi są niezwykle bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych – oligosacharydów, aminokwasów, betain, witamin i fitohormonów. Długoletnie doświadczenie pozwoliło opracować firmie Goëmar technologię, która zapewnia ich maksymalne wykorzystanie.
Zastosowanie biostymulatora Rooter:
Rzepak ozimy: 1-2 zabiegi jesienią w fazie 4-5 liści, wiosną po rozpoczęciu wegetacji
Zboża: 1-2 zabiegi od fazy 3 liści do końca krzewienia
Dawka: 1 l/ha
W latach 2012 – 2014 wykonano 10 doświadczeń w uprawie pszenicy ozimej z biostymulatorem Rooter (7 dośw. ścisłych: UP Wrocław, KWS Lochow, ZDOO Masłowice; dośw. wdrożeniowe w 3 lokalizacjach).
Średnia z pomiarów z 10 doświadczeń wykazała:
1. Wzrost masy systemu korzeniowego średnio o 22% .
2. Więcej rozkrzewień na roślinę (średnio +0,3 rozkrzewienia).
3. Zastosowanie Rootera jesienią wpłynęło pozytywnie na wiosenny wzrost roślin.
Doświadczenia ścisłe wskazują na wzrost:
- ilości kłosów na m2 (średnio o 5 % więcej),
- ilości ziarniaków na kłos (średnio 5% więcej)
- plonu (średnio 6% - 4,5 dt/ha
W latach 2010 – 2014 wykonano 40 doświadczeń w uprawie rzepaku ozimego z biostymulatorem Rooter (9 dośw. ścisłych: UP Poznań, UP Wrocław, KWS Lochow, ZDOO Masłowice; 22 dośw. ścisłych w stacjach COBORU, dośw. wdrożeniowe w 9 lokalizacjach).
Średnia z pomiarów z 40 dośw. wykazała:
1. Wzrost masy systemu korzeniowego o 20%
2. Większa średnica szyjki korzeniowej o 10%
3. Wzrost świeżej masy części nadziemnej rzepaku o 24%
4. Nie zaobserwowano nadmiernej stymulacji wzrostu wysokości wyniesienia pąka wierzchołkowego.
5. Wzrost długości korzenia palowego o 7% (średni przyrost z 6 dośw.).
6. Wiosną rzepak lepiej i szybciej się zregenerował dając: