UE ma być mniej zależna od importu nawozów, a ceny mają być niższe
Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do zapewnienia dostaw nawozów, podjęcia działań w celu obniżenia ich cen oraz zwiększenia strategicznej autonomii UE w zakresie nawozów.
W rezolucji europosłowie wskazują na konieczność opracowania długoterminowych strategii UE w zakresie nawozów oraz składników odżywczych w glebie do czerwca.
Elastyczne terminy nawożenia wiosną stają się faktem
Zauważają, że rosyjski gaz, wykorzystywany do produkcji nawozów, przyczynia się do finansowania inwazji Rosji na Ukrainę i dlatego wzywają "do jak najszybszego udostępnienia wystarczających zasobów, aby położyć kres zależności od tego gazu".
Posłowie przyznają również, że bycie samowystarczalnym w zakresie nawozów mineralnych nie jest realne w średnim okresie czasu, a surowce wykorzystywane do produkcji nawozów często pochodzą od reżimów autokratycznych. UE nie powinna zastępować jednej zależności inną i musi zwiększyć strategiczną autonomię w zakresie nawozów.
Jako środek krótkoterminowy, mający na celu zwiększenie dostępności nawozów dla rolników i ustabilizowanie cen, europosłowie proponują wykorzystanie części budżetu rolnego 2023 na natychmiastową pomoc dla gospodarzy oraz rozszerzenie tymczasowego zawieszenia ceł importowych na wszystkie nawozy mineralne oprócz pochodzących z Rosji i Białorusi.
Dopłaty do nawozów zakupionych przed obniżką cen? Tego chce KRIR
Europosłowie wzywają również KE do przeanalizowania możliwości utworzenia mechanizmu wspólnych zakupów nawozów na poziomie UE oraz sposobów zmniejszenia logistycznych wąskich gardeł na rynku. W dłuższej perspektywie politycy zalecają przyspieszenie procesu dekarbonizacji i wykorzystanie do produkcji nawozów składników odżywczych niezawierających kopalin oraz pochodzących z recyklingu.
- Musimy pilnie zabezpieczyć odpowiednie dostawy nawozów dla rolników i potrzebujemy skuteczniejszych działań, aby obniżyć ich ceny. Nawozy są niezbędne dla bezpieczeństwa żywnościowego. Zastąpienie i uzupełnienie mineralnych składnikami odżywczymi ze źródeł organicznych znacznie poszerzyłoby zestaw narzędzi dla farmerów i sprawiłoby, że europejskie rolnictwo byłoby mniej zależne od importu nawozów z krajów trzecich - powiedział Norbert Lins (EPL), sprawozdawca i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Po inwazji Rosji na Ukrainę ceny nawozów i energii gwałtownie wzrosły, co miało wpływ na koszt żywności. Stawki nawozów azotowych wzrosły we wrześniu 2022 roku o 149 proc., a najwięksi producenci nawozów odnotowali rekordowe zyski.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz