Nawozy z państwowej sieci dystrybucji? Resort odpowiada
Krajowa Grupa Spożywcza prowadzi negocjacje w celu zawarcia umowy dystrybucyjnej, dotyczącej zakupu nawozów od spółek Grupy Azoty oraz Anwilu. W jakim celu?
Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa odpowiedział na pytanie (zawarte w interpelacji poselskiej), czy rzeczywiście planowane jest zapowiadane jakiś czas temu stworzenie państwowej sieci dystrybucji nawozów na bazie jednej ze spółek należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Setki tysięcy wniosków o dopłaty do nawozów
Według niego, żadna ze spółek, w których KOWR wykonuje uprawnienia właścicielskie, nie jest aktualnie zaangażowana w działania służące realizacji przedsięwzięcia polegającego na utworzeniu takiej sieci. I nie ma takich planów.
Resort rolnictwa zwrócił się w tej sprawie do ministra aktywów państwowych, który przejął niedawno od KOWR wykonywanie praw z udziałów w odniesieniu do części spółek strategicznych, wchodzących w skład Krajowej Grupy Spożywczej S.A.
Przede wszystkim z odpowiedzi wynika, że spółka obecnie realizuje sprzedaż rolniczych środków produkcji, w tym nawozów, głównie na potrzeby plantatorów buraka cukrowego związanych umowami kontraktacji.
Sprzedaż odbywa się w siedmiu oddziałach spółki oraz w dziewięciu punktach sprzedaży detalicznej zlokalizowanych w miejscowościach: Stargard, Malbork, Nakło, Płock, Dobrzelin, Kruszwica, Brześć Kujawski, Krasnystaw i Werbkowice. Plantatorzy mają możliwość zakupu na preferencyjnych warunkach i z odroczoną płatnością (w drodze rozliczenia za dostarczone buraki).
Czy ceny nawozów będą jeszcze rosnąć? Wiceszef Grupy Azoty prognozuje
"Ponadto należy podkreślić, że KGS S.A. oferuje szeroką gamę produktów służących ochronie roślin, takich jak: herbicydy, fungicydy, insektycydy czy adiuwanty, a także nasiona zbóż, kukurydzy, rzepaku, soi, słonecznika oraz roślin strączkowych. Mając na uwadze to, że w skład Grupy Kapitałowej KGS S.A. wchodzą spółki z sektora zbożowo-młynarskiego i ziemniaczanego, spółka, realizując szeroko pojęty proces zakupu rolniczych środków produkcji dla plantatorów buraka cukrowego, zaopatruje przy tym również rolników związanych z Przedsiębiorstwem Zbożowo-Młynarskim PZZ w Stoisławiu S.A. i Przedsiębiorstwem Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno sp. z o.o." - wylicza wiceminister Romanowski.
Krajowa Grupa Spożywcza kupuje nawozy bezpośrednio od największych polskich producentów, jak również od mniejszych podmiotów prowadzących sprzedaż pośrednią, zgodnie z procedurami przetargowymi.
"Aktualnie, co istotne, KGS S.A. prowadzi negocjacje w celu zawarcia umowy dystrybucyjnej, dotyczącej zakupu nawozów od spółki Grupa Azoty S.A. oraz spółki Anwil S.A. Nawiązanie takiej współpracy umożliwi pokrycie znacznej części zapotrzebowania plantatorów buraka cukrowego na nawozy. Dodatkowo Zarząd podkreślił, że zgodnie z przyjętą strategią rozwoju, spółka planuje rozbudowę linii zaopatrzenia w rolnicze środki produkcji, przy czym głównym celem pozostaje zaopatrzenie plantatorów buraka cukrowego związanych ze spółką umowami kontraktacji" - podkreśla wiceszef resortu rolnictwa.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz